Decydując się na zakup zegarka G-Shock wielu użytkowników wybiera zegarki określane jako bezobsługowe. Oznacza to, iż jest to zegarek sterowany falami radiowymi oraz zasilany ogniwem słonecznym Tough Solar. Obecnie japoński producent coraz częściej prezentuje zegarki, w których kalibracja czasu następuje poprzez wbudowany system Bluetooth, jednak w dalszym ciągu bez problemu znajdziemy modele wyposażone w Wave Ceptor i Multiband 6 – to właśnie takie oznaczenia na zegarku informują, iż jest to zegarek sterowany radiowo. Kupno takiego zegarka jest dziś rzeczą oczywistą, ale mało kto wie, w którym roku G-Shock zaprezentował pierwszy zegarek casio sterowany falami radiowymi oraz jaka była jego nazwa i oznaczenie.

Premiera pierwszego G-SHOCK sterowanego falami radiowymi

Zatem pierwszy zegarek sterowany falami radiowymi zaprezentowany został w październiku 2000 roku – był to model GW-100 określany jako G-Shock ANTMAN. Jest to model zaliczany do serii Master Of G. Nowość stanowiła nie tylko możliwość odbierania sygnału radiowego – można znaleźć informacje wskazujące na to, iż G-Shock ANTMAN to pierwszy G, w którym zastosowano dźwiękowy alarm odliczania (equipped with a counter alarm for the first time).

Zegarek radiowy GW-100 posiadał bardzo dużą jak na owe czasy kopertę. Jej wymiary wynosiły 57,9 mm x 53,1 mm x 13,7 mm i ważył 77 g zatem nawet dziś zaliczany byłby do dużych zegarków gdyż prawie niczym nie ustępuje wielkości bardzo dobrze rozpoznawanego modelu GA-700. Warto zaznaczyć, iż obecnie zegarki sterowane radiem są bardzo zróżnicowane pod kątem wielkości koperty.

Budowa Antmana

Pierwszy zegarek radiowy posiadał bardzo charakterystyczną budowę. Przeglądając zdjęcia tego modelu trzeba się bardzo dobrze przyjrzeć aby dostrzec, iż został on wyposażony w 4 przyciski. Ich usytuowanie znacznie odbiega od tych, które aktualnie znajdują się w ofercie japońskiego producenta. Trzy przyciski bowiem umiejscowiono po prawej stronie koperty a czwarty został umieszczony centralnie w dolnej części koperty – dziś w większości tak usytuowany przycisk odpowiada za podświetlenie tarczy. Na wewnętrznym oringu bezela G-Shock Antman posiadał napisy odnoszące się do głównych funkcji jakie pełniły przyciski. I tak prawy górny przycisk odpowiadał za dokonywanie ustawień (Adjust) a prawy dolny przycisk za uruchamianie kalibracji czasu. Oznaczenie środkowego przycisku znajdującego się po prawej stronie koperty, umiejscowiono na zewnętrznej stronie bezela i odnosiło się do przechodzenia przez funkcje zegarka (Mode). Ten przycisk był jakby ukryty, gdyż kształt koperty otaczał go w taki sposób, aby przez przypadek nie przełączono funkcji. Środkowy dolny przycisk oznaczony literą G odpowiadał głównie za podświetlenie.

Prawa strona koperty posiadała nietuzinkowy wygląd – zegarek radiowy G-Shock Antman na zewnątrz posiadał element żebrowania, który miał symbolizować antenę, umiejscowioną w tym właśnie punkcie – świadczył o tym napis umieszczony na wewnętrznym oringu bezela – ANTENNA. Od strony dekla natomiast na elemencie z tworzywa umiejscowiono bardzo dobrze widoczny napis G-SHOCK. W taki oto sposób, GW-100 zegarek sterowany falami radiowymi zyskał asymetryczny wygląd, którego dziś można szukać w zasadzie jedynie w serii Frogman. Jednak w Antmanie w dalszym ciągu pasek montowany był na środku koperty. Na uwagę zasługuje dekiel zegarka. W porównaniu do dzisiejszych modeli G-Shock wydaje się on być bardzo prosty, dzięki czemu przejrzysty i czytelny. Posiadał wygrawerowane oznaczenia: CASIO / 2181 / GW-100 / JAPAN M / ST.STEEL BACK / WATER RESISTANT / 20 BAR. Centralnie na delku widnieje logo ANTMANA, którym była mrówka odnosząca się do kalibracji czasu drogą radiową. Nad symbolem mrówki widnieje napis RADIO CONTROLLED, a poniżej – napis ANTMAN. Bardzo często fani marki zastanawiają się dlaczego właśnie ANTMAN? GW-100 jako pierwszy zegarek Casio sterowany falami posiadał wbudowaną antenę – ANTenna. MAN natomiast to do niedawna konwencja nazewnictwa wszystkich cyfrowych zegarków z serii Master Of G.  Jako ciekawostkę można potraktować fakt, iż z języka angielskiego ANT oznacza mrówkę. Warto zauważyć, iż do charakterystycznej budowy mrówek zaliczamy przede wszystkim czułki – anteny, dzięki którym poznają świat odbierając wrażenia dotykowe, węchowe i smakowe. Dlatego właśnie to symbol mrówki przygotowanej na odbiór fal radiowych został umieszczony na deklu tego wyjątkowego czasomierza.

Warianty G-SHOCK Antman

W październiku 2000 zaprezentowano dwie odsłony Antmana:

GW-100-1JF – posiadał czarny pasek i bezel z czerwonym napisem G-SHOCK, wewnętrzny stalowy oring i dwukolorowy wyświetlacz główny, który w górnej części był ciemno niebieskie, w dolnej natomiast jasno niebieski. Na dole szkiełka widniał czerwony napis ANTMAN.

GW-100-9JF – tutaj dominował kolor złoty. Pasek był koloru czarnego, a czerń bezela roświetlał złoty napis G-SHOCK. Przepięknie prezentował się dwukolorowy wyświetlacz – jego górna część miała kolor zielono-żółty, dolna – złoty. W tej wersji napis ANTMAN umieszczony w dolnej części szkiełka również był w kolorze złotym.

Warto zaznaczyć, iż w okolicy godziny 9 umieszczono okrągły wyświetlacz podzielony na 3 elementy. Był to wskaźnik kalibracji czasu, gdzie każdy z trzech elementów odnosił się do siły fal radiowych. W dzisiejszym modelach taki postęp kalibracji oznaczany jest jako L1, L2, L3.

Bardzo istotnym jest fakt, iż GW-100 ANTMAN zaprezentowany w dwóch odsłonach w październiku 2000 roku, wyposażony był w tuner, umożliwiający wyłącznie odbiór sygnału kalibracji czasu z nadajnika Fukushima o częstotliwości 40kHz. W sierpniu 2001 zaprezentowano nową odsłonę tegoż modelu, który posiadał oznaczenie GW-100Q-1JF. Zastosowano w nim innego rodzaju tuner, który umożliwiał odbiór sygnału kalibracji z nadajnika umieszczonego na wyspie Kyushu o częstotliwości 60kHz. Był to zatem model, który przeznaczony był wyłącznie na rynek japoński.

Pozostałe funkcje G-SHOCK Antman

Przyjrzyjmy się zatem pozostałym elementom pierwszego zegarka casio z radiową kalibracją czasu. Zegarek wyposażony był oczywiście w strukturę/konstrukcję odporną na uderzenia (SHOCK RESIST), posiadał nieorganiczne szkło i wodoszczelność na posiomie 200 metrów (WR20BAR). Antman posiadał funkcję TELEMEMO z możliwością zapisu do 20 numerów telefonu (8 liter i 12 cyfr). Tryb czasu światowego World Time umożliwiający możliwość wyboru jednej z 29 stref czasowych oraz nowość w postaci funkcji odliczania dni z zapamiętaniem do 5 ustawień. Funkcja polegała na tym, że zegarek automatycznie odliczał i wyświetlał ilość dni jakie pozostały do ustawionej-wybranej daty. W momencie gdy odliczanie się zakończyło i nadszedł ustalony dzień, wyświetlacz wskazywał wartość ? 0. Użytkownik posiadał możliwość opisania wybranej daty ośmioma znakami. Ponadto zegarek wyposażony był w stoper mierzący czas z dokładnością do 1/100 sekundy przez 24 godziny i możliwością pomiaru czasu dzielonego. Ze specyfikacji modelu wynika, iż wyposażony on był w 3 alarmy z timerem – funkcją odliczania polegającą na odjęciu różnicy od ustalonego czasu, automatycznym jej obliczaniem i wyświetlaniem (łącznie do 24 godzin). Niesamowitym dodatkiem była możliwość nazwania takiego timera wykorzystując maksymalnie 8 znaków. Producent określił żywotność baterii na poziomie dwóch lat a dokładność wskazań czasu wynosiła +/- 15 sekund na miesiąc (jeżeli zakłócony był odbiór sygnału radiowej kalibracji czasu). ANTMAN posiadał coś jeszcze, coś – czego na próżno szukać w dzisiejszym modelach zegarków G-Shock. Były to tańczące cyfry wskazań czasu lecz wyłącznie w trybie godziny. Polegało to na tym, iż cyfry obracały się wokół własnej osi i szczerze to jest to funkcja nie do podrobienia.

Niestety stosunkowo szybko zakończono produkcję GW-100 i do dnia dzisiejszego nie doczekaliśmy się następcy tego niesamowicie rozbudowanego czasomierza.

Jeżeli zależy Wam na uzyskaniu odpowiedzi, czy zegarki wyposażone w funkcję umożliwiającą są warte zakupu, wystarczy w wyszukiwarkę wpisać frazę zegarki sterowane radiowo opinie.

Jako ciekawostkę mogę przytoczyć fakt, iż widziałem fotografię modelu ANTMAN, w którym na deklu wygrawerowany był numer modułu 2180, a oznaczenie modelu różniło się od zaprezentowanych wersji i grawer na deklu przedstawiał taki napis: GW-101. Właściciel tego zegarka poinformował mnie, że jego egzemplarz wyposażony został w moduł przystosowany do odbierania kalibracji czasu w Europie i bez najmniejszego problemu zegarek kalibruje czas drogą radiową.