Newsroom

Dlaczego warto spędzać czas z dzieckiem?

23.04.2020

Dlaczego warto spędzać czas z dzieckiem?

Czas jest „towarem” deficytowym. Każdego dnia jesteśmy zabiegani, spóźnieni, godzina za godziną przecieka nam między palcami. W tej gonitwie często zapominamy o tych, którzy najwięcej przegrywają w naszym wyścigu z czasem – dzieciach. To właśnie one najbardziej potrzebują naszej obecności, uwagi, zainteresowania, a równocześnie najczęściej słyszą z naszych ust: „Nie mam czasu”, „Zajmij się sobą”, „Potem”…

Niektórzy próbują zatuszować poczucie winy i kupują dziecku drogie prezenty, gry komputerowe czy bajki. Dzięki temu zyskują kilka godzin dla siebie, ale tracą coś o wiele cenniejszego – bliskość z dzieckiem. Czas to najlepszy prezent jaki możemy ofiarować sobie nawzajem.

A gdybyś miał pewność, że Twoje dziecko osiągnie w życiu ogromny sukces dzięki temu, że często poświęcałeś mu swój czas? Czy wtedy potrafiłbyś na chwilę zwolnić codzienny pośpiech? Udowodniono, że ludzie sukcesu to osoby pewne siebie i swojej wartości, zorganizowane, mające pasję, doświadczające akceptacji i wsparcia, a także doceniające relacje międzyludzkie. Drodzy rodzice, dobra wiadomość! Wszystkie te cechy możecie wypracować ze swoją pociechą tylko dzięki temu, że regularnie będziecie poświęcać jej czas i uwagę. Wcale nie trzeba wymyślać nadzwyczajnych rozrywek i inwestować mnóstwa pieniędzy. Wystarczy wspólny spacer, opowiadanie maluchowi o świecie, wspólna zabawa przy grze planszowej lub aktywna wycieczka rowerowa. Warto, prawda?

 

 

Dlaczego wspólny czas to recepta na sukces? Oto dowody:

  1. Dziecko czuje się kochane, zauważone, docenione.
  2. Ma zapewnione poczucie bezpieczeństwa i wsparcia.
  3. Dzięki wspólnym zabawom odkrywa i kształtuje swój charakter, poczucie odrębności oraz własną indywidualność.
  4. Ma okazję do znalezienia pasji, która w przyszłości być może stanie się jego pracą.
  5. Nawiązuje silną więź z rodzicem – dzięki temu nabiera do niego zaufania. W przyszłości rodzic nie będzie musiał się obawiać, że dziecko będzie wobec niego nieszczere.
  6. Wspólny czas to okazja do pokazania dziecku, że jest akceptowane i wartościowe.
  7. Maluch ma sposobność do odkrywania świata wartości, które opiekunowie pragną mu wpoić.
  8. Dziecko uczy się empatii – wobec innych ludzi, a także wobec zwierząt. Dzięki temu w przyszłości będzie potrafiło wziąć odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale również za innych.