Newsroom

Jak nauczyć dziecko korzystania z zegarka?

03.05.2020

Jak nauczyć dziecko korzystania z zegarka?

Bez zegarka ani rusz! I choć dla maluchów czas jest pojęciem abstrakcyjnym, starsze dziecko powinno już sprawnie rozpoznawać godziny, a przynajmniej potrafić określić, kiedy jest czas na obiad, zabawę czy naukę. Należy jednak pamiętać, że odczytywanie godzin na zegarku wskazówkowym to dla dziecka nie lada wyzwanie. Dlatego nie irytuj się, jeśli Twoja pociecha nie nabędzie tej umiejętności od razu. Daj jej… czas!

Kiedy zacząć?
Nauka będzie efektywna, jeśli dziecko ma pojęcie o istnieniu cyfr i liczb. Jednak próby zrozumienia pojęcia „czasu” można rozpocząć znacznie wcześniej. Tłumacz maluchowi, kiedy jest dzień, a kiedy noc. Co to znaczy „wcześnie”, a co to znaczy „późno”. Kiedy coś dzieje się „szybciej”, a kiedy „wolniej”. Te pojęcia ułatwią dziecku interpretację upływającego czasu. Później będzie mu łatwiej „odnaleźć się” na zegarowej tarczy.

Od czego zacząć?
Przede wszystkim przygotuj zegar – duży, wyrazisty, estetycznie wykonany, koniecznie z cyframi arabskimi. Taki zegar możesz wykonać samodzielnie lub kupić. Ważne, by był przejrzysty i atrakcyjny dla dziecka (duże cyfry, kolorowe wskazówki, wizerunek ulubionego bohatera z bajki itp.). Naukę odczytywania rozpocznijcie od pełnych godzin – pokaż dziecku układ wskazówek: dłuższa na liczbie 12, krótsza na danej godzinie. Gdy dziecko zrozumie tę zależność, przejdźcie do następnego etapu, czyli wytłumaczenia, co to znaczy „po” oraz „wpół do”. Gdy dziecko przyswoi tę umiejętność można przejść do poziomu zaawansowanego, czyli opanowania pojęcia „za” (na przykład: za piętnaście jedenasta). Pamiętaj, że nauka korzystania z zegarka jest dla twojej pociechy bardzo trudna. Upewnij się, że rozumie każdy jej etap, zanim przejdziecie do kolejnego! Koniecznie chwal dziecko za dobre odpowiedzi i nie krytykuj błędnych. Postaraj się, by z nauki uczynić świetną zabawę – wtedy mały uczeń chętniej się zaangażuje.

Bonus dla najmłodszych!
Gdy Twój maluszek nie zna jeszcze cyfr, możesz stworzyć dla niego zegar obrazkowy, który zamiast wartości liczbowych posiada obrazki ilustrujące poszczególne czynności: jedzenie, czytanie, spacer, kąpiel itp. Gwarantujemy, że taki zegar spodoba się dzieciakom i będzie świetnym przygotowaniem do nauki „prawdziwych” godzin!