Newsroom

Jak zorganizować dziecku czas?

27.04.2020

Jak zorganizować dziecku czas?

 

Żaden maluch nie chodzi jak w zegarku – to pewne. Dzieciaki mają swoje potrzeby i swoje nastroje. Wielu rodziców zastanawia się, jak zorganizować dziecku czas, by spędzało go kreatywnie, uczyło się nowych umiejętności, a przede wszystkim – nie było znudzone… Bo nuda to najgorszy wróg opiekunów. Gdy maluchy się nudzą, przychodzą im do głowy pomysły nie z tej ziemi. Dlatego zatroskani rodzice wciąż główkują, jak mądrze zorganizować czas swoim pociechom… i w tym samym czasie mieć chwilę tylko dla siebie.

Podrzucamy kilka praktycznych pomysłów:

Aktywność kluczem do sukcesu

Dzieci uwielbiają być w ruchu. W ten sposób poznają świat, możliwości swojego ciała, wyładowują drzemiącą w nich energię, a także relaksują się. Wykorzystajcie aktualną porę roku i dostosujcie do niej aktywność dziecka. Może to być na przykład zabawa w wodzie, wycieczka rowerowa lub zimowe szaleństwo na nartach czy sankach. Wasza pociecha będzie szczęśliwa, a wy zrelaksowani!

Komputer nie taki straszny…

… jeśli mądrze się z niego korzysta. Oczywiście wielogodzinne przesiadywanie przed monitorem nie jest ani zdrowe, ani rozwojowe. Jednak całkowite odcięcie dziecka od mediów nie jest najlepszym pomysłem. Żyjemy w czasach, w których umiejętność obsługi urządzeń elektronicznych jest niezbędna. Dostosuj czas korzystania z komputera czy smartfona do wieku dziecka. Zawsze kontroluj, do jakich treści twój maluch ma dostęp. Korzystajcie z gier i zabaw edukacyjnych. To dobry sposób na zorganizowanie czasu!

Przygarnij zwierzaka

Wychowywanie dzieci wraz ze zwierzętami niesie za sobą szereg korzyści. Uczy najmłodszych odpowiedzialności, empatii, delikatności i opieki nad żywym i czującym stworzeniem. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na psa lub kota, weźcie pod opiekę na przykład złotą rybkę. Twoja pociecha nauczy się troszczyć o zwierzę, regularnie je karmić, a także dbać o czystość otoczenia, w którym zwierzak mieszka. Czas spędzony z pupilem nie będzie czasem straconym!

Zainwestuj w kulturę

To przykre, ale nam, dorosłym, spektakle teatralne lub lekcje w muzeum często kojarzą się z nudą. Pamiętamy z własnego dzieciństwa drętwe „akademie na cześć”, usypiające koncerty czy nużące wykłady. Warto jednak pamiętać, że w dzisiejszych czasach oferta kulturalna dopasowana jest do potrzeb i zainteresowań dzieciaków. Spektakle, koncerty czy filmy są niezwykle atrakcyjne, mądre, kreatywne i stanowią wspaniałą rozrywkę dla maluchów. Warto poświęcić im zarówno czas, jak i pieniądze. Zyskacie niesamowite wrażenia i sporą dawkę wiedzy!

A jakie są wasze sposoby na organizację czasu dzieciom?