Newsroom

Poradnik długiego życia zegarka – 4 wskazówki od szwajcarskich mistrzów

22.07.2016

montblanc_bg3

Jak to możliwe, że kilkudziesięcioletni zegarek, który dostałaś od babci nadal wygląda niemal jak nowy i działa bez zarzutu, a ten kupiony przez Ciebie kilka lat temu już zaczyna wołać o pomoc? Otóż Twoja babcia przed laty zainwestowała nie tylko w dobry czasomierz, ale i we właściwą opiekę dla niego. Jak dbać o zegarek, by odmierzał czas jak najdłużej? Szwajcarscy specjaliści zegarmistrzostwa z Atlantic, których czasomierze przekazywane są od niemal 130 lat z pokolenia na pokolenie jako rodzinne pamiątki, przygotowali dla Ciebie mini-poradnik długiego, zdrowego życia zegarka.

1. Zegarkowe badania profilaktyczne

Pamiętaj o profilaktycznych, okresowych przeglądach. Pomoże Ci to zapobiec późniejszym kosztownym naprawom, czy konieczności odłożenia zegarka na półkę w oczekiwaniu na zamówioną część jego mechanizmu. W przypadku zegarków mechanicznych, które wymagają codziennego nakręcania, przeglądy niezbędne są co 3 do 5 lat. Jeśli jesteś posiadaczką kwarcowego zegarka na baterię, pamiętaj, że należy ją wymieniać mniej więcej co 2 lata. Przegląd takiego czasomierza wystarczy zrobić co 5 do 8 lat.

2. Doświadczony zegarkowy lekarz

Zawsze oddawaj go w ręce doświadczonego specjalisty. Wszelkich napraw zegarków, przeglądów, czy czynnoś ci związanych z wymianą pas ka , warto dokonywać w profesjonalnych zakładach zegarmistrzowskich, gdyż do każdego czasomierza niezbędne są odpowiednie, specjalistyczne narzędzia. Dzięki precyzji zegarmistrza i jego fachowej wiedzy możesz mieć pewność, że ani mechanizm, ani wygląd zegarka, nie ulegną zniszczeniu nawet podczas podstawowych czynności związanych z wymianą baterii. Drugim istotnym aspektem jest gwarancja na usługi, o którą powinnaś się upomnieć w takim autoryzowanym punkcie zegarmistrzowskim.

3. Odpowiednia dieta i styl życia

Twój zegarek powinien wystrzegać się bezpośredniego kontaktu z produktami, które mogą mu poważnie zaszkodzić. Zalicza się do nich rozpuszczalniki, detergenty oraz produkty kosmetyczne. Istnieje duże ryzyko, że uszkodzą nie tylko pasek, czy bransoletę, ale także kopertę zegarka. Morska woda również nie sprzyja konserwacji. Po zanurzeniu zegarka w słonej wodzie – opłucz go szybko wodą z kranu i dokładnie osusz. Jeśli nie jest to czasomierz do zadań specjalnych, nie narażaj go na ekstremalne temperatury i ich

gwałtowne zmiany, czy też na silne wstrząsy. Może to skutkować
pęknięciem szkła lub utratą wodoszczelności i innymi zaburzeniami w pracy mechanizmu.

4. Zegarkowe SPA

Fakt, że zegarek powinnaś utrzymywać w czystości, wydaje Ci się zapewne oczywisty, ale sposób jego pielęgnacji już nie jest tak intuicyjny. Zwróć uwagę na zapisy z karty gwarancyjnej, którą dostałaś przy zakupie. Szczególnie zainteresować powinna Cię wzmianka o klasie wodoszczelności, którą podaje producent, gdyż określa rodzaj kontaktu z wodą, na jaki możesz wystawić swój zegarek (30 M – odporny na zachlapania, 50 M – można pływać w zegarku, 100 M – można nurkować na małych głębokościach). Metalowe i stalowe bransolety możesz przemywać samą wodą. Jednak w przypadku większych zabrudzeń skorzystaj z miękkiej szczoteczki i wody z dodatkiem mydła, następnie przemyj bransoletę samą wodą i dokładnie osusz miękką ściereczką.

Pamiętaj: skórzanego paska nie należy zanurzać w wodzie. Latem, gdy jest narażony na większą absorbcję potu, poluzuj go. Zapewni to odpowiednie wietrzenie. Mocno zapięty pasek zegarka uniemożliwia przepływ powietrza pod kopertą zegarka, co (w zależności od modelu czasomierza) może powodować problemy z mechanizmem i wskazaniem poprawnej godziny.

Pobierz dokument