Newsroom

Seiko Presage Arita Porcelain Dial SPB095

23.04.2020

Seiko Presage Arita Porcelain Dial SPB095

 

Seiko jako manufaktura, poza kultywowaniem tradycyjnego zegarmistrzostwa, stara się również wykorzystywać tradycyjne, japońskie techniki rzemieślnicze. Doskonałym przykładem takiego połączenia jest nowa kolekcja Seiko Presage z tarczą wykonaną z porcelany Arita.

 

Arita, to niewielka miejscowość, licząca niespełna 20 tys. mieszkańców, położona na wyspie Kyushu, w Prefekturze Saga, na południowym zachodzie Japonii. Od ponad 400 lat słynie z wytwarzania najwyższej jakości porcelany. Doskonałość wyrobów pochodzących z tego miejsca wiąże się z bezpośrednim dostępem do bogatych złóż gliny stosowanej do produkcji porcelany. Idealny surowiec pozwolił na tworzenie wyjątkowo pięknych wyrobów najwyższej jakości, które rozsławiły Aritę nie tylko na całą Japonię, lecz na cały świat. Porcelana z tego miejsca nazywana jest często „Imari ware”. Nazwa ta pochodzi od portu położonego 15 km na północ od miasta, z którego porcelana drogą morską transportowana jest do innych zakątków globu.

Porcelana to materiał od dawna używany do produkcji tarcz w ekskluzywnych zegarkach. Z racji swoich niewątpliwych walorów estetycznych jest świadectwem wysokiego kunsztu rzemiosła, a co za tym idzie – jakości samego czasomierza. Właśnie dlatego Seiko zdecydowało się wykorzystać porcelanę w kolekcji Presage. Tarcze Arita nie są jednak zwykłą ceramiką, bowiem jej skład został opracowany z myślą o wykorzystaniu jej właśnie w tym celu. Udoskonalona receptura sprawia, że jest ona ponad czterokrotnie twardsza niż standardowy materiał tego typu oraz bardziej elastyczna. Cechy te gwarantują odpowiednią odporność i zabezpieczają tarczę przed pękaniem powierzchni.

Wszystkie cyferblaty Seiko Presage Arita Porcelain Dial powstały w pracowni mistrza rzemiosła Hiroyuki Hashiguchi, który wraz z zespołem wykwalifikowanych pracowników kultywuje tradycyjne techniki wytwarzania. Proces wykonania porcelanowych tarcz jest wieloetapowy i wymaga starannego połączenia wiedzy, doświadczenia, umiejętności i kunsztu. Tylko umiejętne połączenie tych wszystkich elementów gwarantuje uzyskanie doskonałego wyniku.

Porcelanowe tarcze Arita zastosowane w kolekcji Seiko Presage są niewątpliwie dziełem sztuki. Ich biała, gładka tafla zawiera delikatną nutę koloru niebieskiego co tworzy niezwykle piękną i miłą dla oka głębię. Efekt ten jest wynikiem jednego z procesów wypalania glazury i jest charakterystyczny dla porcelany Arita. 

 

 

Do oznaczenia godzin w opisywanym modelu o referencji SPB095 wykorzystano czarne, wydłużone indeksy w formacie rzymskim. Wyjątek stanowi znacznik godziny 12, bowiem ma on kolor czerwony. Jest to hołd dla pierwszego zegarka naręcznego stworzonego przez Seiko w 1913 roku o nazwie Laurel, który był jednocześnie pierwszym tego typu czasomierzem w Japoni. Nie jest to pierwsze nawiązanie do tego wyjątkowego modelu, bowiem czerwony indeks wykorzystany był już we wcześniejszych modelach z kolekcji Presage, jak np. SPB059J1, czy SRQ025J1 oraz w innym nowym modelu wyposażonym w super cienki mechanizmem automatyczny kaliber 6L35 – SJE075J1.

Na wspólnej osi zlokalizowanej w centrum tarczy osadzono trzy klasyczne wskazówki zabarwione na kolor niebieski. Ich kolor zmiania się w zależności od kąta padania światła, co tworzy niezwykle ciekawy efekt. Ramię godzinowe i minutowe ma kształt wydłużonych liści, natomiast sekundnik, bardzo smukły i długi, został ozdobiony półksiężycem na końcu przeciwwagi. Na godzinie 3 umieszczono klasyczne okno datownika z delikatnym, czarnym obramowaniem. Patrząc na niego pod dużym kątem można zauważyć, że tarcza wykonana z porcelany jest dużo grubsza od innych.

Wszystkie elementy cyferblatu, wraz z wyjątkową, porcelanową tarczą, tworzą spójną całość o niezwykle dostojnym i wyrafinowanym klasycznym stylu. 

 

 

Koperta opisywanego modelu Presage o referencji SPB095 posiada 40.5 mm średnicy oraz 12,4 mm grubości. Rozmiary te zapewniają dobre ułożenie zegarka na ręku i wysoki komfort noszenia. Kopertę wykonano ze stali szlachetnej, której powierzchnia, poza niewielkimi elementami na froncie uszu, została wypolerowana na wysoki połysk. Same uszy, bardzo smukłe i dopasowane szerokością do lunety zegarka, miękko wypuszczono z koperty, uzyskując w ten sposób bardzo zgrabną i elegancką linię, bez dodatkowych załamań na jej bokach. Na godzinie 3 umieszczono sporą koronkę z mocno frezowaną krawędzią i sygnaturą w postaci litery “S” na szczycie. Jej kształt i gabaryty zapewniają pewny chwyt, natomiast trakcie noszenia zegarka na ręku, jest ona niewyczuwalna i nie pozostawia żadnych śladów na śródręczu.

 

 

Opisywany model, mimo klasycznego charakteru, posiada wysoką klasę wodoszczelności na poziomie 10 atmosfer. Oznacza to, że jest on w stanie wytrzymać napór wody pod ciśnieniem występującym np. w trakcie nurkowania swobodnego. 

 

 

Sercem Seiko SPB095  jest kaliber 6R35 z naciągiem automatycznym,  łożyskowany jest za pośrednictwem 24 kamieni. Pracuje on z częstotliwością 6 Hz, czyli 21.600 wahnięć balansu na godzinę. Rezerwa chodu tego mechanizmu sięga aż 70-ciu godzin. Wydajność automatycznego naciągu znacząco zwiększa rozwiązanie nazywane “Magiczną dźwignią”, dzięki któremu proces napinania sprężyny głównej realizowany jest niezależnie od kierunku obrotu wahnika. Kaliber 6R35 umożliwia również ręczne nakręcanie zegarka przy użyciu koronki. Posiada także komplikację nazywaną stop sekundą, która pozwala na zatrzymanie jego pracy poprzez wysunięcie koronki. Mechanizm z wahnikiem zdobionym za pomocą pasów genewskich można obserwować przez przeszklony dekiel.

 

 

 

 

Zegarek zestawiono z wysokiej jakości paskiem w kolorze brązowym, wykonanym ze skóry krokodyla. Zastosowano w nim 3-częściowe zapięcie motylkowe otwierane przy pomocy podwójnego przycisku. Zapięcie wykonano ze stali szlachetnej i ozdobiono logiem marki Seiko wygrawerowanym laserowo.

 

 

 

 

Seiko Presage Arita Porcelain Dial o referencji SPB095 to niezwykły zegarek, którego klasyczny styl i ciekawy design tworzą ze sobą harmonijną całość. Wykorzystanie porcelany Arita do produkcji tarczy pozwoliło połączyć świat klasycznego zegarmistrzostwa z tradycyjnym japońskim rzemiosłem.

Poza prezentowanym modelem, w skład kolekcji Seiko Presage Arita Porcelain Dial wchodzi również drugi, bardziej rozbudowany czasomierz – SPB093. Posiada on dodatkową komplikację mechanizmu w postaci wskaźnika rezerwy chodu oraz nieco inaczej rozwiązany datownik w formie małej tarczy.

 

Oba egzemplarze dostępne są w sklepie internetowym www.timetrend.pl.