Newsroom

Zegarkowy savoir vivre – jak dobrać zegarek do okazji?

22.07.2016

KP_Atlantic

Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, że Twój zegarek może pomóc Ci w negocjacjach biznesowych lub zaprzepaścić szansę na nowy kontrakt? Czy wiesz, jaki czasomierz dobrać do smokingu, a jaki najlepiej założyć do casualowego, codziennego stroju? Design czasomierza, jego kolorystyka i wielkość mają znaczenie większe, niż do tej pory Ci się wydawało. Podsuwamy kilka złotych zasad zegarkowego savoir vivre’u, które pomogą Ci uniknąć nieprzyjemnych w skutkach błędów.

Z pewnoś cią wies z, że dobór odpowiedniego s troju do konkretnej okazji to jedna z najważniejszych zasad kultury osobistej. Ale czy zawsze pamiętasz o tym, by zamieniając w weekend garnitur na nieformalny strój przebrać również swój nadgarstek? W sferze męskich dodatków również obowiązują pewne zasady, o których warto wiedzieć. Dobrze (lub źle!) dobrany zegarek mówi o Tobie więcej, niż mogłoby Ci się wydawać. Czasomierz podkreśla gust, styl i status materialny swojego właściciela. Może też jednak przekreślić Twoją szansę na nowy kontrakt biznesowy czy spowodować spadek zaufania do Twojej osoby. Jak właściwie dopasować zegarek, by uniknąć nieprzyjemnych w skutkach błędów?

Strój formalny: eleganckie garnitury, fraki i smokingi

Oficjalne biznes owe bankiety, uroczys te gale czy ś lub. Jeś li przynajmniej na jednym z podobnych wydarzeń znajdziesz się w najbliższym czasi e, powinieneś zainwestować w odpowiedni zegarek, by uniknąć nieprzyjemnego faux pas. Zasada jest taka, że zegarek kieszonkowy, mocowany do kamizelki za pomocą łańcuszka o delikatnym splocie jest zawsze najodpowiedniejs zym rozwiązaniem. Jeś li jednak jes teś zwolennikiem klas ycznych czasomierzy noszonych na nadgarstku, pamiętaj, żeby również wybrać model adekwatny do okazji. Na takich okolicznościach, mile widziane są zegarki na srebrnych bransoletach, z kopertą w tym samym kolorze oraz czarną tarczą (np. Atlantic Super De Luxe, Atlantic Seabreeze lub Bulova Classic). Najlepiej sprawdzi się minimalistyczny model z okrągłą tarczą i cyferblatem bez dodatkowych elementów graficznych czy ozdobników. Zwróć uwagę na kopertę i szkiełko – najlepiej, by ta część zegarka była jak najbardziej płaska, aby idealnie zmieściła się pod mankietem eleganckiej koszuli . W przypadku oficjalnych strojów obowiązuje jedna żelazna zasada: „im mniej, tym lepiej”.

Strój nieformalny

Jeśli jesteś zwolennikiem codziennego, tzw. casualowego stylu – możesz wybierać spośród wielu modeli czasomierzy: od klasycznych, poprzez designerskie i te bardziej nowoczesne. Niezależnie, czy zdecydujesz się na zegarek na skórzanym pasku, metalowej bransolecie, kolorowy, z ozdobami na cyferblacie czy wyposażony w stoper lub inne dodatkowe funkcje, staraj się unikać modeli o bardzo charakterystycznym wzornictwie. Dlaczego? Mimo, że zwracają one uwagę i przykuwają wzrok, to niestety szybko się nudzą. Moda przeminie, Twój styl również może z czasem ewoluować i zanim się obejrzysz, Twój czasomierz kupiony kilka lat wcześ niej wyląduje w s zufladzie. Zainwes tuj w zegarek o bardziej uniwers alnym i stonowanym designie (np. Atlantic Super De Luxe) lub popularny od długiego czasu model – światowej sławy klasyk (np. Bulova Precisionist).

Strój specjalistyczny – sportowy

Jeśli po pracy zamieniasz garnitur na sportowy outfit – pamiętaj, że zegarek jest nieodłączną częścią Twojego stroju i on również powinien zmienić się wraz z jego charakterem. Czym się kierować w doborze sportowego czasomierza? Przede wszystkim – rodzajem sportu, który uprawias z. Możes z wybierać s poś ród zegarków na metalowych brans oletach ze s tali szlachetnej, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz tych na silikonowych paskach – odpowiednich do sportów wodnych i nurkowania. Typowo sportowe modele wyposażone są w szereg funkcji, przydatnych w konkretnym sporcie, czy z uwagi na aktywny tryb życia. Zwróć uwagę, czy potrzebny jest Ci stoper, wysokiej klasy wodoszczelność, pokryte fluorescencyjną farbą indeksy widzialne w ciemności czy wymienne paski. A może wszystko razem? Funkcjonalne, sportowe propozycje, które świetnie wyglądają również w casualowych stylizacjach mają w swojej ofercie m.in. marki Bulova i Atlantic.

Podróbkowe faux pas

W zegarkowym s avoir vivre nie ma miejs ca na podróbki. Wprawne oko miłoś nika czasomierzy szybko zdemaskuje „replikę” na Twoim nadgarstku, próbującą udawać oryginalny zegarek danej marki. Mało kto zdaje sobie sprawę, że przez fakt, że nosisz podróbkę, Twoje notowania podczas niejednej rozmowy biznes owej, negocjacji czy towarzyskiego koktajlu mogą błyskawicznie poszybować w dół.

Poza ryzykiem biznesowo-towarzyskim, noszenie podróbek jest po prostu w złym guście, a sama „replika” to naprawdę źle wydane pieniądze. Warto zainwestować w porządny zegarek marki o długoletniej tradycji. Po pierwsze, taki czasomierz może zainspirować ciekawe rozmowy podczas formalnych spotkań. Prawdziwy koneser doceni klasyczny model na Twoim nadgarstku. Po drugie, taki zegarek będziesz mógł kiedyś przekazać synowi, czy innemu członkowi rodziny, by czasomierz pozostał w niej jak najdłużej i mógł służyć kolejnym pokoleniom. Taką marką jest np. Atlantic. Niezawodne zegarki tego szwajcars kiego producenta, którego historia sięga 1888 roku, od wielu lat wybierane są m.in. jako prezenty ślubne. Nie tylko doskonale prezentują się jako uzupełnienie stroju młodej pary, ale stanowią doskonałą, rodzinną pamiątkę. Każda replika przegra walkę z czasem, a porządny zegarek nie tylko będzie służył latami, ale nabierze też wartości sentymentalnej.

Pobierz dokument