Newsroom

G-SHOCK – co to jest mechanizm kwarcowy w zegarku?

04.06.2020

G-SHOCK – co to jest mechanizm kwarcowy w zegarku ?

Wybierając zegarek G-Shock użytkownicy kierują się różnymi kryteriami. Kiedy pojawi się już jakiś pomysł na zegarek, najczęściej na początku określany jest budżet w jakim użytkownik będzie mógł się poruszać. Znając to kryterium osoba szukająca zegarka wertuje oferty pod kątem wyglądu oraz funkcji – trzeba przyznać, że w przypadku zegarków G-Shock jest możliwość dość szerokiego filtrowania wyników. Jeżeli chodzi o wybór sposobu zasilania zegarka, to w przypadku G-Shock’ów mamy dwie opcje: mechanizm kwarcowy oraz zasilanie ogniwem słonecznym Tough Solar. Co ciekawe kwestia wygody nabiera najczęściej drugoplanowego znaczenia, szczególnie u osób, które rozpoczynają swoją przygodę z serią G-Shock.

Zegarki G-Shock posiadają wiele cech, które wyróżniają je na tle konkurencji, lecz niewątpliwie mnogość oraz różnorodność modeli umożliwiająca stworzenie niesamowitych kolekcji jest jedną z najważniejszych.
Dziś chciałbym się skupić na mechanizmie kwarcowym zegarka, który stanowi sprawdzony sposób zasilania czasomierza.

Zatem co to jest mechanizm kwarcowy?
Mechanizm kwarcowy potocznie oznacza, że zegarek zasilany jest baterią. Tak naprawdę taki czasomierz działa w opraciu o baterię i kryształ kwarcu. W dużym uproszczeniu: bateria wywołuje drgania kryształu, które są przeliczane przez rezonator kwarcowy, dzięki czemu czasomierz wyświetla aktualną godzinę. Aby jednak dokładniej zrouzmieć cały ten proces, musimy zapoznać się z definicją rezonatora kwarcowego. Jest to element elektroniczny, którego działanie oparte jest na zjawisku pizoelektrycznym w krysztale kwarcu. Takie zjawisko natomiast oznacza, że pod wpływem naprężeń mechanicznych na powierzchi kryształu pojawia się ładunek elektryczny. Częstotliwość tak powstałych impulsów jest zmniejszana o połowę, aby po piętnastu podziałach dokonywanych przez zespół dzielników częstotliwości otrzymać jeden impuls na sekundę. Częstotliwość występowania  drgań sięga prawie 33 tysięcy na sekundę, co sprawia, że takie rozwiązanie charakteryzuje się wysoką dokładnością w odmierzaniu czasu. Warto nadmienić, iż zegary kwarcowe wynalezione zostały w 1927 roku, lecz pierwszy komercyjny zegarek-mechanizm kwarcowy powstał dopiero w latach 70 XX wieku.

Mechanizm kwarcowy w zegarku G-Shock jest najczęściej stosowanym rozwiązaniem i wbrew pozorom posiada liczną grupę zwolenników. Dlaczego tak się dzieje? Oto kilka przykładów, które decydują o wyborze mechanizmu kwarcowego:
– Pierwsza kwesita związana jest niewątpliwie z dość niskim kosztem produkcji, co przekłada się na niewygórowaną cenę większości G-Shock’ów. Efekt? To możliwość tworzenia kolekcji tych czasomierzy, które bardzo często uznawane są za swego rodzaju „trofea”. Użytkownicy przechowują je w zakmniętych regałach, specjalnie przygotowanych szafkach czy ekspozytorach. Należy zaznaczyć, że to limitowane edycje oraz różnorodność modeli w największym stopniu występuję w zegarkach, których działanie regulowane jest właśnie przez mechanizm kwarcowy. Zatem zastosowanie takiego rozwiązania umożliwia dokonanie zakupu zegarka G-Shock w niewygórowanej cenie.
Mechanizm kwarcowy ma to do siebie, że nie musi być eksponowany na działanie światła. Jak wiadomo Tough Solar wymaga dostępu do światła, jest to warunek konieczny aby cieszyć się niezawodnością takich czasomierzy. Dlatego właśnie zwolennicy stosowania „zwykłych” baterii bardzo często doceniają „swobodę” noszenia zegarka na nadgarstku bez konieczności eksponowania go na działanie światła. Swoją drogą ciekawe czy prowadzone są jakiekolwiek analizy/statystyki sprawdzające czy pora roku ma wpływ na wybór sposobu zasilania zegarków G-Shock.
– Kolejną kwestią jest fakt, iż mechanizm kwarcowy charakteryzuje się wysoką precyzyjnością pomiaru czasu. Informacja o dokładności, jaka pojawia się najczęściej w instrukcjach obsługi tych czasomierzy określana jest przez producenta na poziomie +/- 15 sekund na miesiąc. Czytając natomiast wpisy czy komentarze użytkowników można jednoznacznie stwierdzić, że w praktyce najczęściej dokładność tych zegarków kształtuje się na poziomie + 5/-9 sekund na miesiąc. Taki wynik jest imponujący biorąc pod uwagę, iż zaangażowanie użytkownika w utrzymanie dokładności wskazywania czasu jest w zasadzie równe zeru.
– Decydując się na zegarek zasilany baterią użytkownicy bardzo często kierują się czasem działania takich G-Shock’ów. Najczęściej producet określa czas działania na jednej baterii od 2 do 3 lat, podając w instrukcji obsługi warunki jakie decydują o właśnie takiej trwałości tego źródła zasilania. Warto zaznaczyć, iż w przypadku, gdy w większości czasu zegarek wykorzystujemy głównie do odczytu godziny i daty, czas działania baterii znacznie się wydłuża. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że osobiście zlecałem wymianę baterii w zegarku G-Shock po upływie 5 lat od momentu zakupu. Warto zaznaczyć, że w instrukcji obsługi czas działania baterii określony był na 3 lata. Oczywiście warto pamiętać, że istnieją takie modele zegarków G-Shock (np. GD-350), w których producent określa działanie czasomierza aż na 10 lat bez konieczności wymiany baterii.
– Ostatnim z argumentów przemawiających za wyborem zegarka G-Shock z mechanizmem kwarcowym, które chciałbym przytoczyć, jest niski koszt eksploatacji takiego czasomierza. Przy odrobinie wprawy i zaangażowania koszt wymiany baterii ograniczy się włącznie do jej zakupu i wyniesie w granicach kilkunastu złotych (nie zalecam jednak takiej wymiany, gdy zegarek jest objęty gwarancją). Co więcej korzystając z usług specjalisty za wymianę baterii, w średniej wielkości mieście zapłacimy w okolicach 25-30 PLN. Najdroższa wymiana baterii u zegarmistrza pojawi się w przypadku G-Shock’a, w którym zastosowano dwie baterie. W mieście o średniej wielkości taka wymiana wraz z testem szczelności powinna kształtować się w zakresie 75-100 PLN. Przy założeniu, że zegarek posiada dwie baterie, które pozwolą na bezproblemowe działanie na przestrzeni 36 miesięcy, miesięczny kosz użytkowania zegarka wyniesie niespełna 3 PLN wraz z wykonaniem testu szczelności przy wymianie.

Mam nadzieję, że niniejszy artykuł przyczynił się nie tylko do przybliżenia walorów mechanizmu kwarcowego. Co więcej, użytkownik zegarka G-Shock nie powinien mieć już problemów z odpowiedzią na pytania typu: mechanizm kwarcowy co to takiego? Dlaczego warto wybrać właśnie takiego G-Shock’a?