GPR-H1000 Rangeman to najnowsza propozycja Casio z serii Master of G- Land, czyli zegarków zadaniowych przeznaczonych do aktywności w terenie. GPR-H1000 to już trzecia odsłona serii, która stanowi połączenie kwintesencji pierwszego Rangemana z najnowocześniejszymi funkcjami stosowanymi obecnie we wstrząsoodpornych zegarkach G-Shock. Czy takie połączenie wystarczy, żeby można było mówić o nowości – Rangeman, idealny zegarek na co dzień? Spróbujmy wyselekcjonować te cechy charakterystyczne nowości, które będą stanowiły potwierdzenie tej tezy.

Po pierwsze – rozmiar koperty i użyte materiały

GPR-H1000 Rangeman to wizualnie dość potężny zegarek, który zdecydowanie wyróżnia się z modeli dostępnych obecnie w ofercie Casio. Zasługą takiego postrzegania tego projektu jest z pewnością dość ostry i bezkompromisowy kształt bezela. Surowości i wyjątkowego uroku dodają również stalowe osłony zamontowane przy bocznych przyciskach koperty. Przyglądając się wymiarom koperty GPR-H1000 okaże się, że stanowi on propozycję dla wszystkich tych, którzy szukali kompromisu pomiędzy rozmiarem pierwszego Rangemana GW-9400 a jego następcą GPR-B1000:

GPR-H100060,6 mm × 53,2 mm × 20,3 mm
GW-940055,2 mm × 53,5 mm × 18,2 mm
GPR-B100060,3 mm × 57,7 mm × 20,2 mm

Zgodnie z danymi przedstawionymi w powyższej tabeli okazuje się,że największym do tej pory Rangemanem nadal zostaje GPR-B1000 aka Palnik. O ile wysokość kopert oraz ich długość pozostają zbliżone i wydają się raczej standardowe dla większych G, o tyle ich szerokość z pewnością zdecyduje o większym komforcie noszenia GPR-H1000 aniżeli GPR-B1000, szczególnie u osób z nieco mniejszym obwodem nadgarstka. 

Ale wymiary koperty to jedno, przy codziennym użytkowaniu ważny jest również ciężar zegarka. I tu większość osób może być nieco zaskoczona. Z zestawienia trzech modeli Rangemana najlżejszy okazuje się nowy GPR-H1000, który waży zaledwie 92 g. Dla GW-9400 są to 93 g, a dla GPR-B1000 aż 142 g.

O wygodzie użytkowania decydują również użyte materiały i sposób wykonania paska i bezela. GPR-H1000 to kolejny G-Shock, w którym wykorzystano materiały pochodzenia organicznego. Elementy koperty i bezela wykonane są z żywicy połączonej z żywicą na bazie biologicznej, podczas gdy do produkcji paska użyto wyłącznie żywicy na bazie biologicznej. Tak powstałe materiały są miękkie i miłe w dotyku, a mniejszy ślad węglowy towarzyszący produkcji jest tutaj skutkiem ubocznym – tak niezwykle istotnym w dzisiejszych czasach. Warto zwrócić uwagę na pasek – jest on dość gruby jednak dzięki wybraniu środkowej wewnętrznej warstwy jest bardzo elastyczny i bardzo dobrze układa się na nadgarstku.

  • Zatem wymiary koperty, ciężar zegarka oraz miękkie materiały – pod tym kątem GPR-H1000 to bardzo wygodny zegarek na co dzień – mamy to!

Po drugie – ładowanie i obsługa
GPR-H1000 Rangeman wyposażony został w tzw. ładowanie wspomagane energią słoneczną – Solar-assisted charging. Oznacza to, że dla wyświetlania podstawowych wartości jakimi są czas i data, panel solarny w zupełności wystarczy. Biorąc jednak pod uwagę bardzo rozbudowaną funkcjonalność nowego Rangemana, solar to za mało – wraz z zegarkiem w zestawie znajduje się

dedykowany przewód przeznaczony do ładowania akumulatorka. W końcu przy korzystaniu z czujników, GPS, funkcji treningowych czy systemu Bluetooth ładowanie musi odbywać się szybko i skutecznie – i tak właśnie wygląda ładowanie GPR-H1000

Jeżeli chodzi o obsługę nowego kocura, wbrew pozorom jest ona bardzo intuicyjna, zarówno jeżeli chodzi o korzystanie fizycznie z przycisków oraz z aplikacji. Nowy Rangeman posiada 5 przycisków: dwa znajdują się z prawej strony koperty, trzy z lewej. Lewy centralny przycisk opisany od strony dekielka jako Enter służy przede wszystkim do wchodzenia do poszczególnych opcji. Pozostałe lewe przyciski służą do przewijania menu. Prawy górny przycisk to przycisk podświetlenia, a lewy dolny opisany jako BACK służy do wyjścia z danej funkcji/powrotu do poprzedniego ekranu. Tak w przybliżeniu należy posługiwać się przyciskami. Wystarczy dosłownie kwadrans z zegarkiem i wszystko staje się jasne.

Dla wszystkich fanów nowoczesnych rozwiązań dostępna jest darmowa dedykowana aplikacja Casio Watches. Po jej zainstalowaniu na smartfonie, sparowaniu urządzeń i zarejestrowaniu zegarka w aplikacji można płynnie i intuicyjnie dokonywać wszelkich ustawień nowego Rangemana. Zatem każdy znajdzie korzystne dla siebie rozwiązanie.

  • ładowanie i intuicyjna obsługa zaliczona !

Po trzecie – dokładność wskazań czasu

Głównym zadaniem zegarka jest oczywiście możliwie najbardziej dokładne wskazywanie czasu. GPR-H1000 Rangeman posiada dwa rozwiązania umożliwiające kalibrację czasu. Pierwszą jest wbudowany GPS, który moduł wykorzystuje nie tylko do określania lokalizacji podczas ćwiczeń – użytkownik może ręcznie uruchomić GPS i dokonać kalibracji zarówno czasu jak i miejsca. 

Osoby, które zdecydują się na korzystanie z aplikacji będą miały nieco ułatwione zadanie. Po sparowaniu urządzeń aplikacja musi działać w tle i muszą one znajdować się w zasięgu działania systemu Bluetooth – to wystarczy żeby aplikacja automatycznie, 4 razy na dobę kalibrowała czas. Warto zaznaczyć, iż każdorazowe połączenie zegarka z aplikacją również skutkuje kalibracją czasu.

GPR-H1000 nie posiada radiowej kalibracji czasu, a jedyne czego tak naprawdę może odrobinę brakować to automatyczna kalibracja czasu GPS, która byłaby aktywna przed sparowaniem zegarka ze smartofonem i aplikacją.

  • dwa sposoby kalibracji czasu, mamy to!

Po czwarte – funkcje sprawdzające się na co dzień

Tak zwany zegarek na co dzień musi być funkcjonalny – w tym akapicie nie mam na myśli funkcjonalności, która sprawdzi się w terenie. Chodzi o funkcjonalność, z której korzysta się na co dzień i która zdecydowanie ułatwia życie. GPR-H1000 Rangeman z pewnością dostarcza takich rozwiązań. Jakieś przykłady? oczywiście, żaden problem 😉

  • MIP, czyli wyświetlacz Memory In Pixel, który obecnie nie ma sobie równych. To najbardziej czytelny negatywowy wyświetlacz stosowany w zegarkach, który charakteryzuje się swobodą odczytu dosłownie w każdych warunkach;
  • Wielkość czcionki – GPR-H1000 w podstawowym formacie wyświetlania czasu i daty robi to fenomenalnie. Naprawdę te dane są widoczne i komfortowo się je odczytuje.
  • automatyczne podświetlenie Full auto LED light, które podświetla panel podczas skierowania nadgarstka z zegarkiem w kierunku twarzy;
  • funkcja powiadomień – korzystając z systemu Bluetooth oraz aplikacji Casio Watches użytkownik może odbierać powiadomienia na zegarku – zegarek informuje o połączeniach i różnego rodzaju wiadomościach – w końcu wiesz czy warto sięgnąć po telefon do plecaka 😉 Uwaga – zegarek nie umożliwia odbierania połączeń i prowadzenia rozmów.
  • funkcja wibracji – obawiasz się, że nie zawsze zwrócisz uwagę na emitowane dźwięki zegarka? Wibracja rozwiązuje ten problem.
  • alarmy GPR-H1000 posiada 4 dzienne alarmy – każdy z funkcją drzemki, a także tzw. smart alarm – czyli alarm inteligentny. Jego działanie polega na tym, że wykorzystuje on akcelerometr i czujnik tętna zegarka do oszacowania stanu snu i powiadamia użytkownika za pomocą 10-sekundowego sygnału dźwiękowego lub wibracji, gdy jego sen będzie płytki w określonym czasie. Na przykład, jeśli czas alarmu ustawiony zostanie na 7:30 i inteligentny okres na 60 minut, alarm poinformuje Cię o dobrym czasie na przebudzenie między godzinami 6:30 a 7:30. Świetna sprawa prawda?
  • funkcja Phone finder – jeżeli urządzenia zostały sparowanie, aplikacja działa w tle i znajdują się one w zasięgu działania systemu Bluetooth, wystarczy w ustawieniach wybrać opcję Phone Finder a zegarek połączy się z telefonem i uruchomi słyszalny dźwięk, który umożliwi jego odnalezienie.
  • wytrzymałość Shock i Mud Resistant – oczywiście GPR-H1000 Rangeman to typowy G-Shock i żadne uderzenia czy wstrząsy nie są mu straszne. Dodatkowo posiada kopertę odporną na błoto i brud oraz wodoszczelność na poziomie 200 metrów  – czyli jest to gwarancja działania w każdych warunkach.
  • Funkcje przydatne na co dzień – są!

Po piąte – treningi, czujniki…. czyli kwintesencja Rangemana 

Pora na ostatni akapit, który można określić jako kwintesencja nowoczesnej odsłony Rangemana. Mowa oczywiście o czujnikach oraz nieco bardziej sportowych rozwiązaniach jakie zawarte zostały w module nowego Rangemana. Moduł 3554 GPR-H1000 wyposażono w następujące sensory:

  • kompas
  • termometr
  • wysokościomierz barometryczny
  • barometr
  • akcelerometr
  • żyroskop
  • optyczny czujnik tętna

Zegarek wspiera dziewięć rodzajów aktywności, do których zaliczamy:

  • trekking z dokonywaniem następujących pomiarów: dystans, czas, tempo, kierunek kompasu, wysokość, różnica wzniesień, tętno, spalone kalorie;
  • bieganie, chodzenie, bieganie w terenie – z dokonywaniem następujących pomiarów: dystans, prędkość, czas, tempo, tętno, spalone kalorie;
  • jazda na rowerze -z dokonywaniem następujących pomiarów: dystans, prędkość, czas, wysokość, nachylenie drogi, tętno, spalone kalorie; 
  • pływanie na wodach otwartych, pływanie w basenie – z dokonywaniem następujących pomiarów: dystans, czas, spalone kalorie;
  • treningi na siłowni, trening interwałowy z pomiarem czasu, tętna i spalonych kalorii.

Rangeman GPR-H1000 to naprawdę bardzo rozbudowany funkcjonalnie zegarek, w którym użytkownik znajdzie również następujące rozwiązania, które również mogą okazać się bardzo przydatne w codziennym użytkowaniu. Zaliczamy do nich:

  • czas światowy – 38 miast (z aplikacją jest to ok. 300 lokalizacji);
  • wiek i fazy księżyca;
  • wschody i zachody słońca;
  • pływy morskie;
  • stoper – 100 godzin pomiaru z dokładnością do 1 sekundy;
  • timer – 60 minut pomiaru z dokładnością do 1 sekundy;
  • Rozbudowana funkcjonalność outdoorowa i treningowa – jest!

Czego chcieć więcej?

Specyfikacja, wygląd oraz użyte materiały mówią same za siebie – GPR-H1000 Rangeman to zdecydowanie zegarek na co dzień. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że mimo kompaktowej koperty znajdą się osoby, które preferują mniejsze zegarki. Zapewne znajdą się też osoby, którym na przykład nie odpowiada bezkompromisowy wygląd koperty/bezela. Jednak myślę, że dla prawdziwych fanów marki może brakować chyba tylko dwóch elementów:

  • szafirowego szkła;
  • funkcjonalności GPS, którą Casio zastosowało w poprzedniej generacji Rangemana GPR-B1000.

Oczywiście czekamy na kolejne wersje kolorystyczne GPR-H1000, które mam nadzieję już niedługo pojawią się w ofercie Casio.

Wolisz obejrzeć/posłuchać? Odpal nasze video na kanale YT G-SHOCK POLSKA: