Funkcja GPS w zegarku G-Shock jest niewątpliwie elementem przyciągającym uwagę użytkowników i fanów marki. Jeszcze jakiś czas temu, to rozwiązanie częściej stosowane było w wybranych modelach wstrząsoodpornych Casio. Co ciekawe, system globalnego pozycjonowania znaleźć można było w stricte outdoorowym modelu Rangeman GPR-B1000 oraz bardziej eleganckich modelach analogowych jak MTG-G1000, MRG-G1000 czy Gravitymaster GPW-2000. Jak to wygląda obecnie? Jaki model zegarka G-Shock GPS jest aktualnie dostępny w ofercie Casio G-Shock?

Co to jest GPS

Najprościej, jest to system globalnej lokalizacji – jednak zdecydowanie bardziej rozwiniętą definicję GPS znajdziemy na stronie Portalu Geoinformacyjnego gisplay.pl, zgodnie z którą w dużym skrócie: GPS – z angielskiego Global Positioning System jest amerykańskim systemem nawigacji satelitarnej, który swym zasięgiem obejmuje całą kulę ziemską. Jest on wykorzystywany do wyznaczania pozycji geograficznej (długości, szerokości geograficznej oraz wysokości elipsoidalnej). Najważniejsze jest to, że system jest ogólnodostępny i z jego usług może korzystać każdy, kto posiada odpowiedni odbiornik GPS. Zagłębiając się w informacje dostępne na Portalu Geoinformacyjnym można określić sposób działania systemu GPS, którego istotą jest dokładny pomiar czasu przy jednoczesnym odczycie położenia satelitów na orbicie. Ale żeby nie było tak pięknie, system GPS ma dwa poziomy dostępu:

  • precyzyjny – dostępny dla sił zbrojnych USA i wojsk sprzymierzonych;
  • standardowy – charakteryzujący się mniejszą dokładnością z możliwością wykorzystywania przez użytkowników cywilnych.

Biorąc pod uwagę możliwość wykorzystania tego wyjątkowo rozbudowanego systemu w zegarkach G-Shock i to w różnych zakresach, niewątpliwie wzbogaca on wartość japońskiej marki w szeroko pojętym świecie zegarkowym.

Warto zwracać uwagę na szczegóły

Użytkownicy nadal poszukują rozwiązań, które mogłyby zastąpić system globalnej lokalizacji, który dostępny był jak na razie w jedynym w swoim rodzaju modelu Rangeman GPR-B1000. Fenomen tego outdorowego zegarka G-Shock GPS polegał na tym, że pomimo współpracy z dedykowaną aplikacją G-Shock Connected, system GPS pozostawał niezależny. Oznaczało to, że GPR-B1000 posiadał wbudowany odbiornik GPS umożliwiający pobieranie danych o lokalizacji z satelitów GPS, aby wyświetlać w czasie rzeczywistym aktualną lokalizację na trasie lub kursie do miejsca docelowego. Nawigacja prowadziła również do zapisanego wcześniej w punktu, umożliwiając dodatkowo aktualizację czasu i miejsca dla aktualnej lokalizacji użytkownika. Obecnie jednak czekamy na następcę legendarnego GPR-B1000 o zbliżonej funkcjonalności GPS. Dlaczego zatem warto zwracać uwagę na szczegóły? Otóż w ofercie japońskiego producenta możemy znaleźć modele, w których opisie znajdziemy informacje np. o kierowaniu do punktu, zapisywaniu drogi czy np. korekty wysokości. Przykładem może być chociażby Mudmaster GG-B100 czy Gravitymaster GR-B200 posiadające tożsame moduły. Jednak warto zapoznać się ze specyfikacją tych zegarków, która wskazuje iż elementy związane z danymi lokalizacyjnymi pobierane są z GPS telefonu. To sprawdzone rozwiązanie umożliwia zakup wskazanych zegarków w zdecydowanie niższej cenie – w porównaniu z niedostępnym już GPR-B1000 – lecz nie jest alternatywą 1:1 w stosunku do największego Rangemana. Czy to oznacza, że w aktualnej ofercie Casio nie znajdziemy zegarka G-Shock GPS?

Najlepsze G-Shock z GPS w aktualnej ofercie Casio

Zakończenie produkcji GPR-B1000 nie oznacza, że Casio zrezygnowało z wykorzystywania systemu GPS w zegarkach G-Shock. Co prawda nie jest to również funkcjonalność GPS G-Shock 1:1 z Rangemanem, ale wskazane poniżej modele to zegarki jakby z nowej epoki, które pod względem ogólnej funkcjonalności i przeznaczenia pozostawiają palnik mocno z tyłu. 

Mowa oczywiście o dwóch modelach G-Shock G-Squad jakimi są GBD-H1000 i GBD-H2000. Upraszczając można by określić, iż te dwa nowoczesne modele tworzą miniserię G-Squad GPS

Dla szybkiego przypomnienia, GBD-H1000 to pierwszy G-Shock wyposażony w 5 sensorów – w tym pierwszy G z czujnikiem optycznego pomiaru tętna. GBD-H2000 jest najnowszą propozycją wstrząsoodpornej marki, która jako pierwsza wyposażona jest w 6 sensorów – więcej o modelu w tym artykule: https://www.zibi.pl/g-shock/aktualnosci/recenzja-zegarka-g-shock-gbd-h2000-by-matej/

W jakim zakresie nowe G-Squady korzystają z systemu GPS G-Shock?

Przede wszystkim jest to wykorzystanie dla kalibracji czasu i miejsca Time+Place, czyli funkcja, która zawsze pojawiała się w modułach zegarków G-Shock GPS. Biorąc pod uwagę, iż G-Squady to zegarki stricte sportowe, GPS jest systemem wykorzystywanym również podczas uprawiania aktywności.

W GBD-H1000 tzw. funkcje treningowe wykorzystują GPS oraz akcelerometr do pomiaru i zapisu pokonanego dystansu, czasu treningu, prędkości i tempa. Co ważne – odbiór sygnału GPS przed rozpoczęciem treningu biegowego powoduje korektę – ustawienie wartości dla wysokości. Pozycjonowanie odbywa się tutaj przy wykorzystaniu GPS, GLONASS, Michibiki (QZSS).

Jeżeli chodzi o GPS w GBD-H2000 to ustawienie czasu i lokalizacji może odbywać się również w wyniku otrzymanego sygnału GPS. System lokalizacji wykorzystywany jest tożsamo przy pomiarach i zapisywaniu danych aktywności – różnica polega na tym, iż GBD-H2000 posiada również żyroskop, który w połączeniu z GPS pozwolił producentowi na umieszczenie w module 3515 różnych dyscyplin sportowych do wyboru. Są takie, które wykorzystują sygnał globalnej lokalizacji – bieganie, jazda na rowerze, pływanie w otwartych akwenach, bieg przełajowy, spacer; oraz te, które dokonują pomiarów bez GPS – ćwiczenia na siłowni, interwałowy timer czy pływanie w basenie. Oczywiście tak jak w przypadku pierwszego G z pięcioma sensorami, sygnał GPS również w tym modelu dokonuje korekty wysokości. Nowością w GBD-H2000 jest funkcja wschodów i zachodów słońca dla danej lokalizacji, która również może zostać pozyskana przez system GPS. W tym miejscu należy zwrócić uwagę na fakt, iż zarówno GBD-H1000 jak i GBD-H2000 korzystają z wbudowanej anteny GPS, czyniąc zegarki niezależnymi od aplikacji – we wskazanych wyżej aspektach.

W specyfikacji GBD-H2000 znajdziemy następujące dane o pozycjonowaniu: GPSQZSS, Galileo, Beidou, GLONASS. Przepustowość łącza: L1/L5.

GPS – czekamy na więcej

Niedawna premiera GBD-H2000 potwierdza, że producent stawia na dalszy rozwój wstrząsoodpornej marki G-Shock. Opracowując najnowsze propozycje modeli G-Shock wykorzystywane są zarówno rozwiązania stosowane wcześniej oraz całkowicie nowe. Premiera GBD-H1000 zbiegła się z zakończeniem produkcji modelu GPR-B1000, jednak producent jak widać nie powiedział ostatniego słowa. Czekamy zatem na dalszy rozwój przełomowej dla marki serii G-Squad oraz nowego Rangemana.