GWG-B1000 Mudmaster to najnowsza odsłona błotoodpornej serii G-Shock. Jedną z cech charakterystycznych tego modelu są potrójne sensory Triple Sensor, które umożliwiają dokonywanie pomiarów temperatury, ciśnienia, wysokości oraz kierunku. Tak wyposażony Mudmaster GWG-B1000 jest bardzo wartościowym narzędziem wspierającym nie tylko wszelkiego rodzaju aktywność, ale może okazać się również niezwykle istotny podczas codziennego użytkowania. Producent oczywiście informuje, że czujniki nie powinny być traktowane jako profesjonalne narzędzia pomiarowe, jednakże umiejętność ich wykorzystywania niewątpliwie sprawdzi się w wielu sytuacjach. Użytkownicy często zastanawiają się, czy czujniki mogą się rozkalibrować? Co wtedy? Jak wygląda kalibracja czujników w nowym GWG-B1000 Mudmaster? Najwięcej zapytań dotyczy kalibracji kompasu, gdyż wydaje się, że jest to najbardziej skomplikowana operacja, wymagająca dość dobrej znajomości instrukcji obsługi. Zobaczmy zatem jak skalibrować kompas w nowym Mudmasterze?

Funkcja kompasu w GWG-B1000

Kompas pozwala na dokonanie pomiaru 16 kierunków/kątów kierunku (0 do 359°), ciągły pomiar kierunku przez ok 60 sekund i wyznaczanie kierunku północnego.

Ten zaawansowany sensor umożliwia również zapisanie kierunku, dokonuje automatycznej deklinacji poziomej, magnetycznej oraz korekty orientacji.

Kompas generalnie służy do określenia kierunku północy. Aby dokonać odczytu kompasu, należy wejść w tryb kompasu – odbywa się to poprzez użycie przycisku COMP, gdy ustawienie modułu znajduje się w trybie pomiaru czasu zwanym Timekeeping’iem. Trzymając zegarek poziomo (do mapy), skieruj godzinę 12 w kierunku pożądanego celu. Wskazówka sekundowa wskazuje północ, a cyfrowy wyświetlacz wskaże jeden z 16 kierunków wraz z kątem kierunku. Po wyświetleniu początkowego odczytu zegarek będzie kontynuował dokonywanie odczytów co sekundę, przez około 60 sekund. Moduł powróci automatycznie do trybu pomiaru czasu po około 60 sekundach od naciśnięcia przycisku COMP.

Warto pamiętać, iż funkcja kompasu posiada pewne ograniczenia. Zaliczamy do nich fakt, iż podczas działania kompasu nie działa funkcja automatycznego podświetlenia. Jeśli włączy się alarm lub inny sygnał dźwiękowy, lub gdy użyty zostanie przycisk podświetlenia podczas trwania pomiaru kierunku, działanie kompasu zostanie chwilowo wstrzymane. Pomiar zostanie wznowiony po ustaniu dźwięku oraz po upływie czasu podświetlenia.

Posługując się również darmową dedykowaną aplikacją Casio Watches, istnienie możliwość  zarejestrowania informacji o lokalizacji, aby następnie użyć zegarka do wyświetlenia odległości i wskazania kierunku do zarejestrowanej lokalizacji.

Błędy w działaniu kompasu – wymagana kalibracja

Gdy zegarek zostanie narażony na działanie pola magnetycznego może to doprowadzić do rozkalibrowania sensora, czego efektem będzie błędne wskazywanie kierunku. Podobny efekt może wywołać silne uderzenie lub upadek z zegarkiem. W takim przypadku niezbędne będzie przeprowadzenie kalibracji kompasu. Jak skalibrować kompas GWG-B1000?

Istnieją na to dwa sposoby. Pierwszym z nich jest wykonanie zegarkiem tzw. ósemki. Jest to dość znany sposób kalibracji tego sensora, który stosowany jest w telefonach komórkowych. Drugim sposobem jest wykonanie kalibracji trzypunktowej. 

WAŻNE – należy pamiętać, iż zarówno działanie kompasu jak i jego kalibracja nie będą możliwe, jeśli zegarek znajduje się w pobliżu magnesu trwałego (akcesorium magnetyczne), przedmiotów metalowych, przewodów wysokiego napięcia, przewodów antenowych, elektrycznych urządzeń gospodarstwa domowego (telewizor, komputer, telefon komórkowy).

Jak wykonać ósemkę?

Pierwszym elementem od którego należy zacząć jest założenie zegarka na nadgarstek i uruchomienie funkcji kompasu przyciskiem COMP. Następnie należy odbezpieczyć i wyciągnąć koronkę – na wyświetlaczu pojawi się symbol nieskończoności / ósemki. W tym momencie ponownie należy użyć przycisku COMP i ręką na której znajduje się zegarek rozpocząć wykonywanie ruchów odpowiadających kształtowi pochyłej ósemki. Ręka powinna być wyciągnięta możliwie najdalej od ciała a nadgarstek powinien być rozluźniony i elastyczny. Wykonywanie tych ruchów spowoduje, że symbol pochyłej ósemki widoczny na wyświetlaczu przestanie pulsacyjnie migać. Gdy kalibracja zakończy się powodzeniem, na wyświetlaczu pojawi się napis OK i moduł zegarka powróci do funkcji kompasu. To kończy “ósemkową” kalibrację.

Jeżeli jednak kalibracja zakończy się niepowodzeniem, należy spróbować przeprowadzić ją ponownie.

Jak wykonać kalibrację trzypunktową?

Zegarek powinien zostać zdjęty z nadgarstka. Następnie należy uruchomić funkcję kompasu, odbezpieczyć i wyciągnąć koronkę – na wyświetlaczu pojawi się symbol nieskończoności – pochylona ósemka. W tym momencie należy położyć zegarek płasko – tarczą do góry i nacisnąć przycisk MODE. Na wyświetlaczu pojawi się strzałka z cyfrą ↑ 1. Po raz kolejny należy użyć przycisku COMP, co rozpocznie kalibrację pierwszego punktu – na wyświetlaczu pojawi się strzałka z napisem ↑WAIT. Jeżeli operacja przebiegnie pomyślnie, na wyświetlaczu pojawi się następująca sekwencja informacji: [OK][TURN 180°] [↓2].

W tym momencie należy odwrócić zegarek o 180° upewniając się, że będzie znajdował się w tym samym miejscu co przed obrotem, płasko do powierzchni – tarczą skierowaną ku górze. Warto posłużyć się jakimś elementem, który stanowił będzie punkt odniesienia do wykonania poprawnego obrotu. Może to być np. rant stołu czy biurka.

Po wykonaniu obrotu o 180° należy użyć przycisku COMP – to rozpocznie kalibrację drugiego punktu, na wyświetlaczu pojawi się informacja [↓ WAIT]. Gdy ten etap kalibracji zakończy się sukcesem, wyświetlacz wskaże [OK], następnie [TURN] i [OVER]. W tym momencie należy obrócić zegarek i położyć tarczą skierowaną ku podłożu. Po raz kolejny należy użyć przycisku COMP – pozwoli to na rozpoczęcie kalibracji trzeciego punktu, na wyświetlaczu pojawi się [WAIT]. Jeżeli trzeci etap kalibracji zakończy się powodzeniem, na wyświetlaczu pojawi się informacja [OK]. Należy wówczas wcisnąć i zabezpieczyć koronkę co kończy procedurę trzypunktowej kalibracji kompasu w GWG-B1000 Mudmaster.

I na koniec ważna uwaga – jeżeli po wyciągnięciu koronki, przez ok. 2 minuty nie zostanie wykonana żadna operacja, działanie koronki zostanie dezaktywowane. Jeżeli tak się stanie, należy wcisnąć koronkę i ponownie ją wyciągnąć.

Wolisz obejrzeć/posłuchać? Odpal nasze video na kanale YT G-SHOCK POLSKA: