Casio to japońska marka zegarków z tradycjami, które dość często przekazywane są nowym pokoleniom przy wykorzystaniu tak popularnych zegarków jakimi są wstrząsoodporne Casio G-Shock. Zegarek to wbrew pozorom świetny nośnik informacji – jest zawsze modnym dodatkiem do ogólnego wyglądu, który niejednokrotnie podkreśla indywidualizm właściciela. Historia Casio G-Shock sięga 1983 roku. Gdy po taki zegarek sięga młody człowiek jest wielkie prawdopodobieństwo, że chcąc poznać motyw stworzenia takiej a nie innej serii G, sięgnie do sieci w celu uświadomienia sobie, co reprezentuje dany model i jaki przekaz ze sobą niesie. Tak właśnie jest z serią Ninja G-Shock – stanowi ona powrót nie tylko do historii Japonii jako takiej, ale również do filmów, które w latach 90 podbijały serca widzów, a których głównymi bohaterami byli właśnie wojownicy Ninja.

Wojownik Ninja

Według portalu japan-guide.com – Ninja (忍者, shinobi, co oznacza „ci, którzy działają w ukryciu”) był typem wojownika, który w epoce samurajów specjalizował się w niekonwencjonalnych działaniach wojennych, takich jak infiltracja, sabotaż i zabójstwa. Ninja stosował taktykę oszustwa i fałszerstwa, aby zaskoczyć przeciwników. Ze względu na swoje niekonwencjonalne metody, sprzeczne ze ścieżką wojownika (bushido), ninja nie przypisywano takiego samego honoru jak samurajom.” Oczywiście intrygi czy oszustwa nie zmieniają faktu, iż wojownicy stanowią nieodzowną historię kultury Japonii. 

Casio prezentując serię Ninja G-Shock przenosi użytkownika w świat starożytnych japońskich sztuk walki. G-Shock skupia się tutaj na silnym charakterze wojownika. Odwołuje się do znaczenia samego zapisu słowa Ninja: 忍者, gdzie  忍 składa się z elementów oznaczających ostrze nad sercem, a 者 oznacza „osobę”. To połączenie sugeruje zaangażowanie w wytrzymałość wymaganą od każdego Ninja. Takie zaangażowanie oraz dążenie do założonego celu bezpośrednio nawiązuje do głównego motto marki, jakim jest #NeverGiveUp czyli nigdy się nie poddawaj. Ninja nigdy się nie poddawał i był konsekwentny w swoich postanowieniach i działaniu.

Odpowiednio dobrane modele G

Odpowiednie zaprezentowanie danej serii G-Shock to jedno, ale dobór odpowiednich modeli stanowi w zasadzie gwarancję sukcesu. Casio w serii G-Shock Ninja postawiło na sprawdzone modele, które stanowią połączenie starej szkoły G z nową. Niedawno świętowaliśmy 40-lecie marki, którego w PL hasłem przewodnim było Old School vs New School – zatem już wiecie, że mowa o dwóch modelach G którymi są:

  • kostka DW-5600NNJ-2
  • octagon CasiOak GA-2100NNJ-8A

Zatem zestawienie ponadczasowej kostki z kostką młodego pokolenia.

Gdyby zastanowić się nad tym, jaki kolejny model mógłby zostać użyty przez producenta dla stworzenia serii Ninja G-Shock, to z uwagi na wygląd panelu przedniego wybór mógł być tylko jeden: trzy okrągłe okienka wyświetlacza czyli DW-6900NNJ-1.

Oczywiście każdy z tych modeli został odpowiednio przygotowany przez producenta żeby utożsamiał się z legendą wojownika Ninja, o czym za chwilę poniżej,  ale jest jeden bardzo istotny element łączący DW-5600NNJ-2, GA-2100NNJ-8 i DW-6900NNJ-1, a który nie jest tak oczywisty. Jest nim miejsce wyprodukowania tych modeli – tym miejscem jest Japonia. To niebywały ewenement, gdyż standardowo modele DW-5600, GW-6900 i GA-2100 posiadają oznaczenia Cased in Thailand. 

Zatem na dekielku każdego modelu z serii Ninja G-Shock znajduje się informacja Japan, a na stronie produktowej każdego modelu znajdziemy zapis: Made in Japan.

DW-5600NNJ-2

Funkcjonalnie to oczywiście standardowa kostka, której funkcjonalność wygląda następująco:

  • 24 godzinny stoper, który przez pierwszą godzinę dokonuje pomiaru z dokładnością do 1/100 sekundy, następnie dokładność pomiaru wynosi 1 sekunda. Umożliwia pomiar czasu dzielonego i dwóch finiszów;
  • 24 godzinny timer z dokładnością odmierzania czasu wynoszącą 1 sekundę. Timer posiada funkcję autopowtarzania;
  • sygnalizacja pełnej godziny SIG oraz wielofunkcyjny alarm;
  • alarm błyskowy Flash alert, który w sposób pulsacyjny uruchamia podświetlenie podczas dźwięku alarmu, SIG czy timera;
  • podświetlenie LED Backlight Super Illuminator;
  • automatyczny kalendarz zaprogramowany do 2099 roku.

Jeżeli chodzi o wygląd DW-5600NNJ-2, to bardzo czytelny pozytywowy wyświetlacz otoczony został czarną ramką panela przedniego. Bezel wykonano w fioletowym zabarwieniu, dzięki czemu delikatnie odcina się od ciemno-niebieskiego paska. Ważne – zegarek posiada stalową szlufkę i sprzączkę, na której znajdują się charakterystyczne dla Ninja oznaczenia gwiazdy shuriken.  Gwiazda widoczna jest na dekielku oraz panelu przednim – staje się widoczna po użyciu przycisku podświetlenia. 

Najważniejszym elementem wszystkich zegarków wydają się obok gwiazdy shuriken same paski, które ozdobione zostały w konkretny sposób. Pasek DW-5600NNJ-2 posiada wytłoczony na gorąco wzór w kratkę przypominającą zbroję łańcuchową. 

Suiton no jutsu — to sztuka unikania i infiltracji poprzez ukrywanie się w stawach, rzekach, fosach i innych zbiornikach wodnych. Kawałek bambusa był zwykle używany jako fajka do oddychania, ale legenda głosi, że ninja odcinali czubek pochwy miecza i używali go, aby zejść jeszcze głębiej pod wodę.

DW-6900NNJ-1

DW-6900NNJ-1 posiada moduł o oznaczeniu 3529 i stanowi on funkcjonalne odzwierciedlenie modułu 3525, który zastosowano w kostce Ninja opisanej powyżej. Przejdźmy zatem do wyglądu tej nietuzinkowej propozycji. Zegarek wyposażono w negatywowy wyświetlacz, a trzy górne wyświetlacze dzięki zastosowanej grafice wygladają, jakby wyłaniały się z przeciętej mieczem Ninja struktury jakiegoś materiału. DW-6900NNJ-1 ozdobiono grafiką drukowaną pod wieloma kątami, która widoczna jest zarówno na pasku jak i bezelu. Odnosi się ona do prędkości superszybkiego wojownika, który poruszał się jak wiatr. Producent przywołuje tutaj styl biegu wojownika – Ninja bashiri – górna część ciała pozostaje nieruchoma. Biegając na długich dystansach, ninja wiedzieli, jak zapobiegać kołysaniu się ciała na boki, dzięki czemu ich postawa podczas biegu była niezwykle wydajna. 

Gwiazda shuriken widoczna jest na deklu, na sprzączce oraz na panelu przednim. Warto zaznaczyć, iż pasek zegarka również otrzymał stalową sprzączkę i szlufkę.

GA-2100NNJ-8A

Ninja Octagon G-Shock to ostatni model wojowniczej odsłony zegarków G-Shock. Z uwagi na wskazówki, wizualnie zdecydowanie odróżnia się od przedstawionych powyżej modeli. GA-2100NNJ-8A wykonany został przy wykorzystaniu transparentnych lub pół-transparentnych elementów. Zaliczamy do nich tarczę, bezel i pasek. Model wyposażono w negatywowy wyświetlacz. Tarcza podzielona została naniesioną grafiką, która rozdziera ją niejako na pół. Wskazówka subtarczy jest w kształcie gwiazdy shuriken, którą znajdziemy również na deklu i stalowej szlufce, która towarzyszy stalowej sprzączce. 

Producent informuje, iż półprzezroczysty grafitowy bezel przywołuje na myśl dym kuli ognia. Pasek natomiast posiada tłoczoną na gorąco grafikę kraty w stylu zbroi łańcuchowej.

“Katon no jutsu – jedna ze sztuk tonjutsu, dzięki której ninja ukrywają się przed wrogami i unikają ich, polega na użyciu ognia w celu odwrócenia uwagi wroga, ukrycia się lub odwrócenia uwagi. Można tego dokonać na przykład poprzez podpalenie słomy lub drewna za pomocą ognistych strzał lub gwiazdek ninja wypełnionych prochem i lontem”.

Oczywiście funkcjonalnie GA-2100NNJ-8A nie odbiega od standardowych odsłon modelu. Posiada system ochrony modułu Carbon Core Guard i, dostarcza użytkownikowi następujących funkcji:

  • czas światowy World Time umożliwiający wybór 1 z 48 miast na świecie znajdujących się w 31 strefach czasowych;
  • 24 godzinny stoper, który przez pierwszą godzinę dokonuje pomiaru z dokładnością do 1/100 sekundy, następnie dokładność pomiaru wynosi 1 sekunda. Umożliwia pomiar czasu dzielonego i dwóch finiszów;
  • 24 godzinny timer z dokładnością odmierzania czasu wynoszącą 1 sekundę;
  • 5 alarmów oraz funkcja sygnalizacji pełnej godziny SIG;
  • podwójne podświetlenie LED Light Super Illuminator;
  • Hand Shift – umożliwia przesunięcie wskazówek celem odsłonięcia wyświetlacza;
  • automatyczny kalendarz zaprogramowany do 2099 roku.

Seria G-Shock Ninja posiada liczne elementy, które mimo zachowania funkcjonalności podstawowych modeli, znacznie ją wyróżniają. Kwestie wizualne to zawsze indywidualna sprawa, natomiast należy przyznać, iż sam pomysł trafnie odzwierciedla ideę marki G-Shock – #NeverGiveUp! Absolutną wartością dodaną jest japońska produkcja, która zwykle zarezerwowana jest dla topowych i zdecydowanie droższych modeli wstrząsoodpornej marki. Nie ma się w sumie czemu dziwić, jest to pewnego rodzaju sposób na uhonorowanie kolejnego elementu japońskiej kultury.

Wolisz obejrzeć/posłuchać? Odpal nasze video na kanale YT G-SHOCK POLSKA: