Z uwagi na funkcjonalność swoich czasomierzy, jakiś czas temu Casio postanowiło wprowadzić pewnego rodzaju systematyzację modeli, szczególnie tych, które stanowią dla użytkownika coś więcej aniżeli zegarek wskazujący czas. Utworzona została specjalna kolekcja G-Shocków, określana jako Master of G. Kolekcję tworzą modele, które charakteryzują się wyjątkową wytrzymałością, rozbudowanymi funkcjami oraz niezawodną i najnowocześniejszą technologią.

Master of G – zegarki dla prawdziwych bohaterów

Kolekcję Master of G tworzą pewne serie o konkretnym przeznaczeniu:

Na lądzie – Rangeman, Mudman, Mudmaster.

W wodzie – Frogman i Gulfmaster.

W powietrzu – seria Gravitymaster.

Bardzo często modele Master of G wyposażone są w różnego rodzaju sensory. Oczywiście producent zwraca uwagę, iż nie należy ich traktować jako specjalistycznych przyrządów pomiarowych, jednak należy stwierdzić iż sprawdzają się wyjątkowo dobrze. Pomiary są prawidłowe i bardzo pomocne, jeżeli tylko użytkownik poświęci chwilę na sprawdzenie w jaki sposób należy ich używać. Czasami z uwagi na brak czasu bardzo trudno jest przebrnąć przez papierowe instrukcje obsługi. Alternatywę stanowią tutaj poradniki w przystępnej formie video, które można znaleźć na pierwszym polskim kanale poświęconym głównie zegarkom G-Shock: www.youtube.com/matejmatejgshock

Przegląd zegarków z sensorami 

Do najbardziej pożądanych a zarazem budzących największe kontrowersje zaliczamy termometr oraz wysokościomierz. Jeżeli chodzi o wskazanie Top G-Shock z termometrem i wysokościomierzem, to w aktualnej ofercie oficjalnego dystrybutora należy wskazać dwa modele: GW-9400 Rangeman oraz GG-B100 Mudmaster.

Rangeman – zegarek z Triple Resist

GW-9400 Rangeman to G-Shock wyposażony w termometr i wysokościomierz. Oczywiście znajdziemy tutaj również cyfrowy kompas czy barometr, które wspólnie tworzą Triple Sensor – potrójny sensor trzeciej generacji. GW-9400 Rangeman to propozycja dla miłośników sprawdzonych rozwiązań. Z uwagi na radiową kalibrację czasu (Multiband 6 / Wave Ceptor) oraz zasilanie ogniwem słonecznym Tough Solar, Rangeman uznawany jest już za klasykę gatunku i ważny element w historii marki. Na ten model decydują się osoby, które nie są zwolennikami nowszych rozwiązań technologicznych. Należy pamiętać, iż Rangeman GW-9400 znajduje się w ofercie Casio ponad 7 lat.

GW-9400-1BER

G-SHOCK Mudmaster – GG-B100

GG-B100 Mudmaster to również G-Shock wyposażony w termometr i wysokościomierz. Na pokładzie tego zdecydowanie nowszego aniżeli GW-9400 zegarka znajdziemy również kompas czy barometr. Jednak dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań technologicznych, GG-B100 wyposażono również w krokomierz oraz wysoko energooszczędny system Bluetooth, który współpracuje z darmową aplikacją G-Shock Connected. Wymienione wyżej sensory tworzą poczwórny sensor – Quad Sensor, a aplikacja zainstalowana na smartfonie wykorzystuje jego potencjał i decyduje nie tylko o niewygórowanej cenie GG-B100, lecz również o jego praktyczności.

Termometr i wysokościomierz w zegarkach G-SHOCK, jak to działa?

Przyglądając się charakterystyce sensorów możemy stwierdzić, iż termometr i wysokościomierz G-Shock pracują generalnie w podobnym zakresie i na podobnych zasadach.

Termometr G-Shock dokonuje pomiaru temperatury w zakresie od -10 do 60?C / 14-140?F. Jednostką pomiaru jest tutaj 0,1?C / 0,2?F. Bez względu na model G-Shocka, każdy sensor pomiaru temperatury działa w taki sam sposób. Jak zatem z niego korzystać, żeby G-Shock z termometrem się sprawdził? Zgodnie z wytycznymi producenta, należy zdjąć zegarek z nadgarstka i odłożyć go w miejsce, w którym chcemy sprawdzić temperaturę, na minimum 30 minut. Po tym czasie sensor wskaże prawidłową temperaturę otoczenia. Należy pamiętać o tym, że czynniki zewnętrzne takie jak wiatr czy słońce odgrywają tutaj znaczącą rolę i dlatego należy unikać kalibracji sensora temperatury na nadgarstku. Tak błahe elementy jak odzież czy pot również mogą wpłynąć na wynik pomiaru.

Wysokościomierz G-Shock jest nieco bardziej skomplikowanym sensorem. Generalnie zakres pomiaru wysokości wynosi od -700 do 10 000 metrów / -2300 do 32800 ft a jednostką pomiaru jest 1 m (5 ft). Należy jednak pamiętać, iż wysokościomierz jest barometryczny – czyli jego pomiar uzależniony jest od ciśnienia atmosferycznego. Zatem przy korzystaniu z tego sensora, wysokościomierz powinien być kalibrowany przed każdą wędrówką, jeżeli zależy nam oczywiście na dokładnym pomiarze wysokości, na której się znajdujemy. Sam pomiar umożliwia oczywiście wskazanie różnicy wysokości jaką pokonaliśmy względem punktu startowego.

Jednak zestawiając ze sobą te dwa Top G-Shock z termometrem i wysokościomierzem należy stwierdzić, iż dzięki wykorzystaniu aplikacji, systemu Bluetooth oraz lokalizacji GPS telefonu, to właśnie GG-B100 jest tym modelem, który dokonuje bardziej dokładnych pomiarów. GPS w telefonie dostarcza bardziej dokładnych danych, które nie tylko mogą zostać uwzględniane podczas wędrówki, ale również mogą korygować wskazania wysokości oparte wyłącznie na ciśnieniu powietrza.  GW-9400 Rangeman opiera się głownie na danych wysokości zmierzonych przez sam sensor. GG-B100 natomiast posiada również funkcję Mission Log, która wykorzystuje właśnie lokalizację GP S smartfona. Co więcej, pomiary wysokości mogą zostać uwzględnione w aplikacji, która po przetransferowaniu danych może wskazać również mapę pokonanej trasy.

Reasumując, najbardziej popularne i dostępne w aktualnej ofercie oficjalnego dystrybutora zegarki G-Shock z termometrem i wysokościomierzem to GW-9400 Rangeman i GG-B100 Mudmaster. Bez względu na to, który zostanie wybrany, sensory na pewno okażą się pomocne i przyniosą użytkownikowi wiele frajdy z ich użytkowania. Pamiętajmy jednak o tym, w jaki sposób należy z nich korzystać.