Zmiana czasu 2022

Najbliższa zmiana czasu będzie miała miejsce w nocy z soboty 26 marca na niedzielę 27 marca 2022. Będzie ona polegać na przestawieniu wskazań czasomierzy z godziny 2:00 na 3:00, czyli o 1 pełną godzinę do przodu. Jeszcze pod koniec ubiegłego roku prognozowano, iż marcowa zmiana czasu w 2022 roku będzie ostatnią, jednak najnowsze informacje wskazują, iż zmiany czasu będą odbywać się tak jak do tej pory – dwa razy w roku. Z informacji udostępnionych przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii wynika, iż Komisja Europejska zaleca państwom członkowskim UE dalsze stosowanie regulacji w zakresie czasu zimowego i letniego przez najbliższe 5 lat. Zgodnie z takim zaleceniem, zmiany czasu zostaną z nami jeszcze w latach 2022-2026. Co będzie dalej? Najpewniej uzależnione jest to od wielu czynników nie tylko krajowych, lecz również międzynarodowych.

Ankieta – wybór Widzów

W związku ze zbliżającym się terminem zmiany czasu z zimowego na letni, G-Shock Polska przeprowadził ankietę, w której użytkownicy zegarków G-Shock wybrali konkretne modele, co do których chcieliby uzyskać wyjaśnienie – jak przebiega w nich zmiana czasu z zimowego na letni. Wybór padł na następujące G-Shocki: MRG, GMW-B5000TVA-1ER, GW-9400, GN-1000, GG-B100, GM-2100.

Na samym początku należy zaznaczyć, iż zmiana czasu w takim modelu jak GMW-B5000TVA-1ER będzie odbywać się dokładnie tak samo dla całej serii GMW-B5000. Nie ma zatem znaczenia, czy chodzi o zmianę czasu w podstawowej odsłonie wybranego modelu, czy w jego limitowanej edycji. Dotyczy to oczywiście każdej serii zegarków G-Shock.

Wolisz obejrzeć video? Sprawdź materiał o zmianie czasu 2022 na naszym kanale Youtube G-SHOCK POLSKA

Sposoby zmiany czasu – DST

DST to skrót, z którym spotka się każdy użytkownik dokonując ustawień czasu w wyżej wspomnianych modelach zegarków G-Shock. DST – Daylight Saving Time oznacza czas letni. Zatem zmiana z czasu zimowego na letni będzie oznaczała, że skrót DST będzie aktywny i wskazywany  na wyświetlaczach GMW-B5000, GW-9400, GN-1000 i GG-B100 . Musimy również pamiętać, iż niektóre G-Shocki – jak GM-2100, zaprojektowane zostały w taki sposób, że na tarczy posiadają napis DST, który umieszczony jest bezpośrednio przy wyświetlaczu. Oznacza to, że w takim G-Shocku zmiana czasu na letni spowoduje włączenie na wyświetlaczu wskazania – najczęściej w postaci małej kropki czy kwadratu, co oznaczać będzie, że DST jest w pozycji On. Oczywiście z uwagi na stricte analogowy charakter najnowszych MRG, nie znajdziemy w nich aktywnego wskazania DST ON.

Widzowie wybrali modele, zróżnicowane pod względem wyposażenia i funkcjonalności. Niektóre z nich wyposażone są w automatyczną kalibrację czasu, które opiera się na takich rozwiązaniach jak Multiband 6, system Bluetooth, dane lokalizacyjneGPS – bądź dwóch sposobach jednocześnie występujących w danym modelu.  Wskazane zostały również G-Shocki, w których zmiany DST dokonuje się ręcznie.

Manualna zmiana czasu z zimowego na letni

GN-1000 Gulfmaster oraz G-Shock GM-2100 to modele, w których zmiany czasu z letniego na zimowy dokonuje się ręcznie poprzez włączenie DST na On. W tym celu należy wejść w tryb ustawień zegarka i przyciskiem Mode przejść do momentu ustawienia DST – należy wybrać opcję On, w wyniku czego wskazanie godziny zostanie przesunięte o jedną do przodu. Oczywiście zgodnie z wytycznymi, należałoby ten zabieg przeprowadzić dokładnie o godzinie 2:00. Jednak z doświadczenia mogę napisać, iż są osoby, które włączają opcję DST przed przysłowiowym pójściem spać, bądź od rana – dnia następnego zaraz po przebudzeniu.

Radiowa zmiana czasu

Jedynym zegarkiem wybranym przez widzów, który wyposażony jest wyłącznie w radiową kalibrację czasu przy wykorzystaniu systemu Multiband 6 i Wave ceptor jest GW-9400 Rangeman. Pierwsza rzeczą, od której należałoby zacząć jest sprawdzenie ustawienia DST. W tym modelu użytkownik posiada możliwość wyboru spośród opcji DST On/Off/Auto. Generalnie przy włączonej auto-kalibracji producent zaleca ustawienie Auto DST. Oznacza to, że moduł sam będzie dostosowywał czas – letni i zimowy, ale tylko i wyłącznie po udanej automatycznej kalibracji, która dla naszego regionu odbywa się do 6 razy na dobę. Zachęcam do odwiedzenia kanału MatejMatejGShock, na którym znajdziecie klip Auto RC ciekawostki by Matej, w którym wyjaśniam zasadę działania tego sposobu kalibracji.

Użytkownicy muszą pamiętać, iż radiowa kalibracja czasu jest sprawdzonym sposobem uaktualniania czasu, jednakże uzależniona jest od wielu czynników zewnętrznych. Dlatego też może się zdarzyć, że akurat w nocy z 26 na 27 marca automatyczna kalibracja będzie nieudana. Czyli rano na wyświetlaczu nie będzie widniał napis DST i Rangeman wskazywał będzie nadal czas zimowy – o godzinę do tyłu. Co wtedy zrobić? Użytkownik może pokusić się o wywołanie ręcznej kalibracji czasu – jeżeli nadal będzie nieudana, można zmienić lokalizację i spróbować ponownie. Jeżeli nadal będzie kłopot, można skorzystać z ustawienia DST ON – jest to sztywne ustawienie dla DST i nie jest uzależnione od statusu automatycznej kalibracji czasu. W takim wypadku należy pamiętać, że przy zmianie czasu letniego na zimowy należy włączyć DST na OFF – lub Auto, lecz przy takim ustawieniu należy poczekać na udaną automatyczną radiową kalibrację czasu, dostosowującą czas letni do zimowego.

Multiband 6 i Bluetooth.

GMW-B5000, GG-B100 i wybrane modele MRG – MRG-B1000 i MRG-B2000 wyposażone są w podwójny system kalibracji czasu: radiową i poprzez system Bluetooth. W ramach przypomnienia – w zegarkach G-Shock, które wyposażone są w taki podwójny system kalibracji czasu, do momentu sparowania zegarka z aplikacją/smartfonem, kalibracja czasu odbywa się wyłącznie przy wykorzystaniu Multiband 6/Wave ceptor. Czyli dokładnie w taki sam sposób jaki opisany został powyżej przy modelu GW-9400 Rangeman. Jeżeli użytkownik zdecyduje się sparować urządzenia i zainstalować na smartfonie darmową-dedykowaną aplikację, priorytet w automatycznej kalibracji czasu należy do Systemu Bluetooth. Multiband 6 uruchamiany jest przez moduł tylko gdy pomiędzy urządzeniami nie nastąpiło połączenie przez Bluetooth przez minimum 24 godziny. W tych modelach producent zaleca ustawienie DST-Auto. Taki wybór wiąże się z automatyczną zmianą czasu z zimowego na letni, w zasadzie bez żadnej ingerencji ze strony użytkownika. Zdecydowanie mniejsza ilość czynników zewnętrznych, a w zasadzie ich brak – za wyjątkiem odległości zapewniającej urządzeniom swobodną komunikację – decyduje o znacznej przewadze w skuteczności kalibracji czasu w zestawieniu z systemem Multiband 6.

Daylight Saving Time w MRG

Do zegarków G-Shock MRG z ostatnich lat zaliczamy MRG-G1000, MRG-B1000 i MRG-B2000. MRG-G1000 jest modelem wyposażonym w podwójny system kalibracji czasu, który obok Multiband 6 wykorzystuje również dane lokalizacyjne GPS.  Takie rozwiązanie określone mianem GPS Hybrid Wave Ceptor zapewnia automatyczną zmianę nie tylko DST ale również lokalizacyjną na całym świecie. Warunek ? ustawienie opcji DST na Auto. W tym modelu priorytet należy do GPS, radiowa kalibracja czasu stanowi tutaj pewnego rodzaju wsparcie.

MRG-B1000 i MRG-B2000 to modele Premium G-Shock, które wyposażone zostały również w podwójny system kalibracji czasu, jednak oparty na systemie radiowym ? Multiband 6 oraz systemie Bluetooth. Tak jak w przypadku wcześniej wskazanej kostki GMW-B5000, po sparowaniu urządzeń priorytet w kalibracji należy do systemu Bluetooth. Również w przypadku tych MRG producent zaleca sparowanie urządzeń i włączenie DST Auto. Obok danych lokalizacyjnych GPS, to rozwiązanie stanowi najbardziej skuteczny sposób automatycznej zmiany czasu zimowego na letni.

System Bluetooth to zdecydowana przewaga

Wbrew wybranym opiniom, sugerującym iż system Bluetooth nie stanowi trafionego czy też pożądanego rozwiązania w zegarkach G-Shock, należy stwierdzić, że jest to jednak najbardziej skuteczny sposób automatycznej zmiany DST. Redukując wpływ czynników zewnętrznych oraz ograniczając się wyłącznie do konieczności sparowania urządzeń i ustawienia DST-Auto G-Shock stworzył niezawodny system, który nie tylko czuwa nad kalibracją czasu i dostosowaniem DST, ale również umożliwia całkowitą obsługę zegarka, zwiększając jednocześnie jego funkcjonalność.