Na przestrzeni lat, Casio zdołało rozbudować sieć swoich biur i linii produkcyjnych na całym świecie. Oczywiście główna siedziba znajduje się w Japonii i to właśnie tam podejmowane są najważniejsze decyzje dotyczące projektów maki G-Shock, Edifice, ProTrek i Oceanus. Należy jednak pamiętać, że linie produkcyjne tych czasomierzy rozmieszczone są również w Tajlandii czy Chinach. Jeżeli chodzi o biura, które zajmują się dystrybucją i działaniami marketingowymi, to znajdują się one w zasadzie na całym świecie. Znajdziemy je w Azji, Ameryce, Europie oraz na Bliskim Wschodzie.

Jak sprawdzić gdzie powstał konkretny G-Shock

Wbrew pozorom, każdy użytkownik może bez większego problemu sprawdzić gdzie produkują gshock – dokładniej, gdzie powstał jego G-Shock, a konkretnie – gdzie został złożony. Wystarczy sprawdzić informacje na deklu. Znajdziemy tam dane identyfikujące model: numer modułu, numer referencyjny modelu, informację dotyczącą materiału, z którego wykonano dekiel, gdzie został wyprodukowany (Made in ?.) / złożony (Cased in ?) oraz klasę wodoszczelności. Do niedawna zegarki wyposażone w panel solarny, posiadały również numer identyfikujący partię: kod fabryki oraz dzień i rok produkcji. Od pewnego czasu możemy zaobserwować, iż również podstawowe modele posiadają oznaczenia, z których najprawdopodobniej wynika partia oraz data produkcji. Oczywiście bardziej zaawansowane modele posiadają szereg oznaczeń, które identyfikują elektronikę zamkniętą w zegarku.

Może zdarzyć się również tak, że dekiel G-Shocka wskazuje, iż miejscem jego złożenia jest np. Tajlandia, a na sprzączce widnieje informacja Made in Japan. Wbrew opinii części osób, taka sytuacja nie oznacza, iż mamy do czynienia z podrobionym zegarkiem. Jest to wyłącznie informacja, która mówi, że sprzączkę wykonano w Japonii lecz całość została złożona w Tajlandii.

Yamagata Factory

Główna siedziba Casio – Headquarters Casio Computer Co., Ltd. znajduje się w Tokio, w Japonii. Natomiast główna lina produkcyjna ekskluzywnych zegarków Casio znajduje się również w Japonii, lecz w miejscowości Yamagata.

Yamagata Factory, bo tak oficjalnie nazywane jest to miejsce, często określana jest jako Fabryka Matka (Mother Factory). Warto również wiedzieć, że projekty zegarków G-Shock powstają i ewoluują w Hamura w Japonii a Fabryka Matka zajmuje się ich realizacją i montażem. Oczywiście zegarki, które zostały wyprodukowane w tym miejscu, posiadają odpowiednie oznaczenie na deklu – Made in Japan/Cased in Japan. Zaliczamy do nich takie linie zegarków G-Shock jak Metal Twisted GShock MTG, MRG – Pan G oraz wybrane modele zegarków zadaniowych jak np. GWF-D1000 czy GWG-1000 (wybrane modele GWG-1000 posiadają oznaczenie Cased in Thailand – głównie wersja Gold/Black).

Dlaczego Yamagata zarezerwowana jest wyłącznie dla produkcji G-Shock exclusive? Japonia jest krajem rozpoznawanym na całym świecie. Produkty tam wytwarzane słyną z wysokiej jakości i niezawodności – elementami, które wyróżniają produkty Premium. Casio dzięki połączeniu najnowszych technologii z wykwalifikowanym rzemiosłem stanowiącym kwintesencję doskonałości produkcyjnej, dostarcza czasomierze w których łączą się funkcjonalność i piękno.

Linia produkcyjna w Yamagacie skupia się na trzech głównych segmentach produkcji:

Formowanie metalowych elementów – chodzi głównie o metalowe koperty, które łącząc piękno z wytrzymałością w wyjątkowy sposób zabezpieczają moduł. Powstają one w wyniku zastosowania wielu zautomatyzowanych procesów produkcyjnych. Jednak precyzyjne wykończenie podkreślające jakość tych wyjątkowych zegarków (MTG/MRG) powstaje w wyniku ręcznego polerowania tych elementów.

Produkcja modułów – stosując innowacyjne technologie, Casio opracowało pewne wyjątkowe elementy-systemy, które wyróżniają powstające w Fabryce zegarki. Stanowią one elementy poszczególnych modułów, a do najważniejszych zaliczyć można: połączenie systemu Bluetooth z GPS Wave Ceptor, Smartphone link, Multiband 6, Tough Movement, Tough Solar, Smart Access, Triple G Resist czy Triple Sensor ver. 3 (wraz z dedykowanym i specjalnie opracowanym sensorem wersji 3 dla modelu GWF-D1000 Frogman).

Produkcja części – w niemal każdym module wykorzystuje się części mikroskopijnych rozmiarów. Miniaturowe koła zębate stosowane w silniczkach odpowiadających za ruchy wskazówek, zazębiają się ze sobą i w wyniku wyjątkowej precyzji zapewniają płynny ruch wskazówek. W Fabryce Yamagata w celu wytworzenia tak precyzyjnych i mikroskopijnych części stosuje się technologię obróbki z dokładnością do 1/1000 mm. Wszystko w celu zapewnienia możliwie najdokładniejszych ruchów stosowanych przekładni.

Nieodzownym elementem procesu produkcji zegarków G-Shock Exclusive jest zapewnienie jakości na każdym etapie produkcji. Warto zaznaczyć, iż wszystkie elementy podlegają ścisłej kontroli zarówno na etapie produkcji, ręcznego składania poszczególnych części zegarków oraz ponownych testów. Ręcznie złożone czasomierze jako wyrób końcowy podlegają ponownej kontroli i weryfikacji – fabrykę opuszczają wyłącznie te egzemplarze, które spełniają wszystkie surowe normy japońskiego producenta.

MRG-G1000HG-9ADR

MRG w specjalnej ofercie na Time Trend – Sprawdź

 

Yamagata jako wyznacznik wyjątkowych czasomierzy

Fabryka Casio Yamagata wyposażona jest w wyjątkowo zaawansowane linie produkcyjne. Pojedyncza linia produkcyjna może obsługiwać proces montażu łączący aż trzynaście typów ruchów. Takie rozwiązanie pozwala na produkcję bardzo zróżnicowanych czasomierzy, nie tylko pod względem zróżnicowania pod kątem ilości funkcjonalnie różniących się wskazówek, ale również różnorodności modułów. Między innymi dlatego Casio nie ma problemu z wykonaniem szybkiej i małoseryjnej produkcji różnych modeli. Właśnie takie rozwiązania dostarczają produktów, które w wyjątkowy sposób umożliwiają klientom wybór zegarka pasującego do ich stylu.

MRG-B200SH – już wkrótce w sprzedaży

Wzrost popularności marki sprawił, że w dzisiejszych czasach w zasadzie każdy ma możliwość zakupu zegarka G-Shock Exclusive nie wychodząc z domu. Jeszcze kilkanaście lat temu, najbardziej ekskluzywne zegarki G-Shock dostępne były wyłącznie w Japonii – lub u wybranych partnerów w USA. Najwyższa linia zegarków G-Shock to MRG – która tłumaczona jest jako określenie Pan G, a jej wybrane modele dostępne są również u oficjalnego dystrybutora w naszym kraju – Grupy ZIBI S.A.