Urządzenia codziennego użytku w coraz to większym stopniu wykorzystują najnowsze rozwiązania techniczne. W przypadku zegarków G-Shock użycie takich rozwiązań niewątpliwie ułatwia posługiwanie się nimi, dając użytkownikowi nowe możliwości wykorzystania ich funkcjonalności. Do rozwiązań tego typu zaliczyć należy chociażby System Bluetooth, który znajdziemy w coraz to nowszych odsłonach zegarków G-Shock. W połączeniu z oprogramowaniem – dedykowaną aplikacją instalowaną na urządzeniu zewnętrznym typu smartfone otwiera można by rzec użytkownikowi drogę do jeszcze łatwiejszej obsługi zegarka.

Na przestrzeni kilku lat mogliśmy zaobserwować rozwój technologii w zegarkach japońskiego producenta. Pierwszym modelem, który zrewolucjonizował segment zegarków sportowych był GBA-400, który współpracował z aplikacją GMix. GMIX App to aplikacja muzyczna, która oferowała trzy zaawansowane funkcje: TRYB ODTWARZACZA do intuicyjnej kontroli jakości dźwięku (korektor) i ustawień pola dźwiękowego, TRYB WYSZUKIWANIA do szybkiego i łatwego wyszukiwania tytułu utworu odtwarzanego w tle oraz TRYB DŹWIĘKU, który pozwalał przypisywać dźwięki do sześciu przycisków i odtwarzać je za pomocą dotyku.

Casio zaprezentowało również aplikację G-Shock+, która współpracowała chociażby z takimi modelami jak GB-6900B czy GB-5600B. Była to podstawowa aplikacja do łączenia i komunikacji z zegarkami G-SHOCK, które obsługiwały Bluetooth? SMART. Parowanie zegarka ze smartfonem umożliwiało korzystanie z różnych funkcji Mobile Link, które znacznie poprawiały obsługę zegarka z poziomu smartfona. Aplikacja G-SHOCK + umożliwiała znacznie prostszą obsługę zegarka, umożliwiając dokonywanie ustawień na ekranie telefonu.

Aktualnie zegarki G-Shock, które wyposażone zostały w System Bluetooth, zdecydowanie najczęściej współpracują z aplikacją G-Shock Connected. Warto zauważyć, iż jest to darmowa aplikacja, którą można pobrać zarówno ze sklepu Google Play oraz App Store. Przed instalacją warto zapoznać się z wymogami systemowymi oraz modelami, które niniejsza aplikacja obsługuje. Instalacja jest bardzo prosta i trwa dosłownie chwilę. Warto pamiętać, iż aby w pełni korzystać z jej funkcjonalności, musimy uaktywnić Bluetooth oraz system lokalizacyjny GPS w naszym telefonie. Następnie na ekranie telefonu pojawi się lista modeli zegarków G-Shock, które posiadają wsparcie aplikacji. Lista jest dość rozbudowana i umożliwia dokonanie wyboru spośród zegarków z serii Gravitymaster, G-Squad, G-Steel, MT-G, Mudmaster, Rangeman, czy chociażby popularnych i kultowych kostek jak GMW-B5000 czy GW-B5600. Mnogość dostępnych modeli potwierdza, iż aplikacja jest bardzo zaawansowanym narzędziem. Warto również w tym miejscu zaznaczyć, że przecież wskazane serie zegarków różnią się od siebie pod względem funkcji a aplikacja oczywiście dostosowuje możliwości obsługi do konkretnego modelu. I tak wybierając np. zegarek z serii GravityMater GWR-B1000 aplikacja umożliwi nam obsługę czasu światowego, Timera, Stopera czy Alarmu. 

Decydując się na model z serii G-Squad zyskujemy dostęp nie tylko umożliwiający dokonywanie w łatwy sposób ustawień zegarka, jak również odczytywanie przesyłanych danych dotyczących aktywności fizycznej. W tym wypadku zegarek i aplikacja stają się bardzo rozbudowanym narzędziem treningowym. Dzięki temu w banalnie prosty sposób dokonamy ustawień zaawansowanych interwałowych timerów czy alarmu stopera. Z doświadczenia mogę napisać, iż posługiwanie się aplikacją zdecydowanie ułatwia obsługę funkcji treningowych zegarków z serii G-Squad.

 

G-Steel czy MTG to nie tylko obsługa ustawień czy podstawowych funkcji. Jest jeszcze jedna bardzo istotna cecha aplikacji – bez konieczności posiadania papierowej wersji instrukcji obsługi jesteśmy w stanie nie tylko wykorzystać potencjał czasomierza ale również dokonać korekty położenia początkowego wskazówek – operacji, która niejednokrotnie przysparza problemów użytkownikom.

Przejdźmy do jeszcze bardziej rozbudowanych zegarków G-Shock, do których zaliczyć można GG-B100 Mudmaster czy GPR-B1000 Rangeman. Mudmaster i jego liczne funkcje umożliwiły personalizację Menu -czyli wybór funkcji/opcji jakie użytkownik względem swoich potrzeb może wybrać koncentrując się na tych, dla niego najważniejszych. Co więcej, przy odczycie wysokości istnieje opcja umożliwiająca dokonywanie korekty wskazań na podstawie danych dostarczonych przez system lokalizacyjny telefonu. Przy GPR-B1000 aplikacja jest niezbędna chociażby do wyboru stref pływów morskich czy odczytu przebytej trasy w opcji 3D.

Nie zapominajmy o kostkach, w których aplikacja umożliwia wybór formatu wyświetlanej daty, czy chociażby wybór języka (niestety brakuje języka polskiego). Jednak kostki w połączeniu z aplikacją G-Shock Connected tworzą niepowtarzalny system przypominania o zaplanowanym wydarzeniu. Odbywa się to nie tylko poprzez wyświetlanie ciągu znaków, które wprowadzamy w aplikacji, ale również zmienny kolor podświetlenia, który w zaprogramowanym dniu alarmu świeci pulsacyjnie i to w innym kolorze.

Aplikacja G-Shock Connected w połączeniu z dowolnym ze wskazanych wyżej modeli zegarków G-Shock posiada jednak najważniejszą wspólną cechę. Jest nią bez wątpienia automatyczna aktualizacja czasu, która zgodnie z harmonogramem następuje 4 razy na dobę dbając o dokładność wskazań godziny na naszym zegarku. W moim przekonaniu jest to rozwiązanie, które w porównaniu z Multiband 6/Wave Ceptor jest bardziej skuteczne, gdyż powodzenie kalibracji nie jest uzależnione od tak wielu czynników zewnętrznych. W porównaniu z systemem GPS natomiast, jest bardziej wydajne gdyż nie  potrzebuje tak dużych pokładów energii aby dokonać udanej kalibracji czasu. Kolejną wspólną cechą jest przydatna funkcja Phone Finder, która  ułatwi odnalezienie telefonu, jeżeli tylko urządzenia znajdują się w zasięgu określonym przez producenta na ok. 2 metry. Poza licznymi udogodnieniami, które dostępne są w przewodniku do danego modelu (bez konieczności posiadania instrukcji obsługi, przewodnik zawarty w aplikacji wskaże i wyjaśni sposób obsługi krok po kroku) aplikacja G-Shock Connected umożliwia użytkownikowi dostęp do 300 miast na świecie. Dzięki temu istnieje możliwość wyboru Warszawy jako miasta lokalnego – jest to niemożliwe dla zegarków, które nie posiadają Systemu Bluetooth oraz wsparcia aplikacji. Na koniec należy wspomnieć, iż zegarki G-Shock nie wymagają stałego połączenia z aplikacją. Wystarczy aby G-Shock Connected działał w tle naszego smarfona a każde połączenie na sztywno umożliwia pobranie niezbędnych danych umożliwiających odczyt zapisanych wartości. Warto pamiętać, że wszystkie zegarki G-Shock wyposażone w System Bluetooth mogą ale nie muszą zostać sparowane z urządzeniem zewnętrznym. Nadal możemy korzystać z zegarka i jego podstawowych funkcji. Należy pamiętać, że G-Shock Connected umożliwia szersze wykorzystanie funkcji i zdecydowanie ułatwia obsługę zegarków.