Trudność obsługi zegarków G-Shock uzależniona jest w głównej mierze od stopnia zaawansowania modułu. Sprawę ustawień często komplikuje koronka, bowiem wymaga od użytkownika nieco większej znajomości instrukcji obsługi. Dla przykładu, w zegarku Octagon GM-2100, który wyposażony jest w bardziej podstawowe funkcje, ustawienia nie sprawiają raczej problemu. W Mudmasterze GWG-2000, który jest zegarkiem analogowo-cyforwym, sprawę komplikuje wyżej wspominana koronka oraz potrójny moduł Triple Sensor. Coraz więcej zegarków G-Shock wyposażonych jest również w system Bluetooth, który współpracuje z dedykowaną aplikacją – i o ile trzeba się z nią zaznajomić, o tyle zdecydowanie ułatwia obsługę modułu. Jednak bez względu na model G-Shocka, pojawiają się pewne rozwiązania wspólne – do takich należy chociażby ustawienie długości czasu podświetlenia G-Shock.

Długość czasu podświetlenia

Decydując się na zakup zegarka G-Shock wybieramy wyjątkowy wstrząsoodporny zegarek, który sprosta najtrudniejszym wyzwaniom. Producent zadbał nie tylko o zróżnicowaną wielkość kopert G-Shocków, kolorystykę czy funkcjonalność. Zadbał również o stosowanie różnorodnych typów podświetleń. W zegarkach G-Shock znajdziemy podświetlenie elektroluminescencyjne, LED, LED Super Illuminator czy na przykład Full auto LED Light Super Illuminator. W większości tych zegarków  użytkownik posiada możliwość skorzystania z opcji, jaką jest ustawienie podświetlenia G-Shock. Co dokładnie umożliwia takie rozwiązanie?

Ustawienie podświetlenia G-Shock

Ustawienie podświetlenia w zegarku G-Shock polega zasadniczo na dostępie do dwóch opcji:

– wyborze czasu podświetlenia

– włączeniu lub wyłączeniu funkcji automatycznego podświetlenia auto-light.

Zaczynając od pierwszego odnośnika docieramy do powtarzalnego elementu ustawień, który opiera się na wyborze LT1 G-Shock lub LT3- G-Shock. I tu bardzo często pojawiają się pytania: Co to jest LT1 G-SHOck? Co to jest LT3 G-Shock? Odpowiedź jest bardzo prosta – cyfry 1 i 3 odpowiadają za określenie długości czasu podświetlenia, przy czym dla LT1 podświetlenie jest aktywne przez ok. 1,5 sekundy, dla LT3 są to 3 sekundy. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż w ofercie zegarków japońskiego producenta pojawiały się również modele, w których użytkownik mógł dodatkowo wybrać ustawienie LT5, co oznaczało ustawienie długości czasu podświetlenia na 5 sekund. Takie rozwiązanie dostępne jest chociażby w modelu GD-350, w którym zresztą żywotność baterii producent określa na ok. 5 lat – standardowo przy zasilaniu baterią guzikową, jej żywotność określana jest na ok. 2 lata.

Jeżeli chodzi o funkcję auto-light, to pozwala ona na bezdotykowe-automatyczne uruchomienie podświetlenia podczas skierowania nadgarstka z zegarkiem w kierunku twarzy pod kątem minimum 40⁰. W zależności od rodzaju zasilania – bateria lub Tough Solar, automatyczne podświetlenie pozostaje aktywne przez ok. 6 godzin od uruchomienia lub do czasu jego wyłączenia. Należy w tym miejscu wspomnieć o bardzo istotnej rzeczy – długość automatycznego podświetlenia odpowiada ustawieniu LT1 G-Shock lub LT3 G-Shock. Oznacza to, iż jeżeli użytkownik zdefiniuje długość podświetlenia LT1, to przy funkcji auto light będzie ono również aktywne przez 1,5 sekundy.

Modele pozbawione opcji LT1 LT3

Możliwość zdefiniowana długości czasu podświetlenia jest niezwykle praktyczną funkcją, którą bardzo cenią sobie użytkownicy. Niestety nie wszystkie wstrząsoodporne zegarki zostały w nią wyposażone. Gdzie zatem ustawienie LT1 i LT3 nie jest dostępne?

Doskonałym przykładem cyfrowych G jest seria DW-5600 i DW-6900. Są to modele wyposażone w panel elektroluminescencyjny, który pozbawiony jest zarówno funkcji umożliwiającej ustawienie długości czasu podświetlenia, jak i funkcji auto-light. Co ciekawe, w modelu DW-5035D podświetlenie jest tak długo aktywne, jak długo użytkownik przytrzymuje przycisk Light. W znacznej ilości modeli G wyposażonych w funkcję auto-light, jest ona włączana i wyłączana właśnie poprzez dłuższe przytrzymanie tego przycisku.

Jeżeli chodzi o stricte analogowe G-Shocki, to one również pozbawione zostały opcji wyboru długości czasu podświetlenia oraz funkcji automatycznego podświetlenia. Bez względu na to, czy mówimy o starszym Gravitymasterze GW-A1100, czy o najnowszym MTG-B3000 – są to analogowe G pozbawione tych opcji. Nawet topowa wersja MR-G nie posiada tej funkcjonalności.

Zatem okazuje się, że LT1 G-Shock jest równie pożądaną przez użytkowników opcją co sygnalizacja pełnej godziny SIG. Powtarzalność ich występowania w szerokiej gamie modeli pozwala na swobodne dokonywanie ich ustawień, jeżeli tylko przy pierwszym modelu użytkownik pokusił się o nieco wnikliwsze przestudiowanie instrukcji obsługi.