Od 1983 roku firma Casio nieprzerwanie dostarcza klientom zegarki G-Shock, które przełamują wszelkie bariery stosując coraz to nowsze rozwiązania. Ciągła ewolucja pozwoliła na zapoczątkowanie ery zegarków G-Shock Wave Ceptor Tough Solar. Należy pamiętać, że te czasomierze pozostają przy tym najbardziej odpornymi a zarazem rozpoznawalnymi produktami w segmencie zegarków sportowych. Tak jakby rok 1983 zapoczątkował ciągły rozwój i dążenie do stworzenia niezawodnego zegarka, który będzie spełniał oczekiwania najbardziej wymagających Klientów.

Głównym zadaniem czasomierza jest potocznie mówiąc wskazywanie poprawnej godziny – oczywiście z możliwie największą dokładnością. Casio i w tym zakresie w 2008 roku zaskoczyło swoich fanów, prezentując model Casio G-Shock GW-9200 Riseman – był to pierwszy zegarek G-Shock, w którym po raz pierwszy zastosowano technologię MultiBand 6 jako następcę MultiBand 5.
Multiband oznacza synchronizację czasu za pośrednictwem przekaźników czasu atomowego na całym świecie – dla wersji Multiband 5 było to 5 przekaźników, obecnie dla wersji Multiband 6 jest to odpowiednio 6 przekaźników. Dzięki takiemu rozwiązaniu automatyczna korekta czasu dostępna jest w Japonii, Ameryce Północnej, Wielkiej Brytanii, Europie i Chinach. Nadajniki znajdują się w następujących lokalizacjach: Anthorn (Anglia) – Symbol MSF, częstotliwość 60,0kHz; Mainflingen (Niemcy)-Symbol DCF77, częstotliwość 77,5kHz; Shangqiu City (Chiny)-Symbol BPC, częstotliwość 68,5kHz; Fukushima (Japonia)-symbol JJY, częstotliwość 40,0kHz, Fukuoka/Saga (Japonia)-symbol JJY, częstotliwość 60,0kHz oraz Fort Collins, Colorado (USA)-symbol WWVB, częstotliwość 60,0kHz. Co więcej, taka kalibracja czasu dokonuje również automatycznej zmiany czasu z letniego na zimowy – za wyjątkiem dwóch lokalizacji wymienionych w dalszej części tekstu.
Oczywiście to, który nadajnik odpowiedzialny jest za przesyłanie sygnału uzależnione jest od tego, gdzie się znajdujemy i jaki kod miasta został wybrany jako Home Time. I tak dla kodów LIS (Lizbona), LON (Londyn), MAD (Madryt), PAR (Paryż), ROM (Rzym), BER (Berlin), STO (Sztokholm), ATH (Ateny) oraz MOW (Moskwa) nadajnik zlokalizowany jest w Angli i Niemczech; dla HKG (Hong Kong) i BJS (Pekin) – w Chinach; dla TPE (Taipei), SEL (Seul), TYO (Tokio) w Japonii; dla HNL (Honolulu), ANC (Anchorage), YVR (Vancouver), LAX (Los Angeles), YEA (Edmonton), DEN (Denver), MEX (Mexico City), CHI (Chicago), NYC (Nowy Jork), YHZ (Halifax), YYT (St.Johns) w USA.

Jako ciekawostkę można potraktować informacje zawarte w instrukcjach obsługi zegarków Radio Controlled marki Casio, że obszary pokryte kodami miast MOW, HNL i ANC są znacząco oddalone od nadajników, przez co w niektórych miejscach odbiór sygnału może być utrudniony. Gdy natomiast jako czas domowy wybrano miasta HKG lub BJS, sygnał kalibracji czasu powoduje wyłącznie korektę godziny i daty – czas letni nie jest korygowany automatycznie. Jak jest zatem z funkcją waveceptor w Polsce? Oczywiście osoby zainteresowane zakupem czasomierza z funkcją Wave Ceptro nie muszą się niczym przejmować. Polskę bez problemu obejmują swym zasięgiem fale długie nadajnika Mainflingen w Niemczech czy w Anthorn w Wielkiej Brytanii, zatem jeżeli tylko warunki kalibracji będą spełnione, funkcja Wave Ceptor zadziała i skalibruje czas w naszym zegarku.

Wave Ceptor co to jest?

Technologia MultiBand jest ściśle związana z zastosowaniem w zegarku wbudowanej anteny, która umożliwia otrzymywanie kalibracji czasu drogą radiową – mowa o Wave Ceptor. Zastosowanie tej technologi pozwoliło na stworzenie zegarka, który swoją dokładnością pozostawia inne rozwiązania daleko w tyle. I tak np. zegarki kwarcowe mają z góry założone odchylenie sięgające nawet 20 sekund / miesiąc. W zegarkach automatycznych natomiast odchylenie może sięgać nawet kilku sekund na dobę. W opisach zegarków można również znaleźć określenie Radio Controlled – to nic innego jak sterowanie zegarka falami radiowymi. Czasomierz odbiera sygnał lokalizacji czasu zawierający informację o bieżącej godzinie, następnie dokonuje właściwego dostrojenia swojego wskazania. Automatyczna kalibracja czasu Casio Wave Ceptor posiada jeszcze dwie najważniejsze zalety:

  • przeprowadzana jest w nocy, czyli w porze w której najczęściej odpoczywamy i nie korzystamy ze wskazań zegarka – zegarek odbiera sygnał kalibracji czasu automatycznie do 6 razy w ciągu doby pomiędzy północą a godziną 5 nad ranem (do 5 w przypadku chińskiego sygnału kalibracji). Gdy którykolwiek odbiór zakończy się powodzeniem, pozostałe próby w jednym cuklu dobowym nie są podejmowane.
  • jest możliwa przy minimalnym zużyciu energii i aktywna przy pojemności elektrycznej baterii na poziomie Medium i High.
    Jak zatem ustawić Wave Ceptor? Najczęściej w podstawowych ustawieniach zegarka znajdziemy funkcję Auto RC – aby korzystać z automatycznej funkcji Casio Wave Ceptor należy oczywiście ustawić opcję na ON. Bardzo istotnym jest aby pozostawić zegarek w trybie godziny i daty (Timekeeping) lub w trybie czasu światowego (World Time) – pozostawienie zegarka w innym trybie uniemożliwi przeprowadzenie automatycznej kalibracji czasu.

Warto zaznaczyć, że nie istnieje osobna instrukcja obsługi Casio Wave Ceptor – wszystkie informacje zawarte są w podstawowej instrukcji dołączanej do każdego zakupionego zegarka G-Shock . Pomimo tak wielu zalet technologia Wave Ceptor i Multiband 6 uzależniona jest od penwych czynników, które mogą sprawic, iż radiowa kalibracja czasu okaże się niemożliwa. Taka sytuacja może się pojawić gdy przebywamy wewnątrz budynków, wewnątrz pojazdów, w pobliżu źródeł szumów elektrycznych jak lotniska czy metalowe konstrukcje, w pobliżu linii wysokiego napięcia czy w górzystym terenie.

Klienci bardzo często przy zakupie kierują się ceną a informacja, że zegarek wyposażony jest w Multiband 6, Wave Ceptor czy oznaczony jest jako Radio Controlled / czy zegarek Casio Wave Ceptor/ często zniechęca do zakupu, gdyż kojarzy się z drogimi rozwiązaniami. Otóż nic bardziej mylnego – oczywiście zegarki z serii Premium również posiadają takie rozwiązania, natomiast przeglądając ofertę zegarków Casio G-Shock można zauważyć, że takie modele jak GAW-100, AWG-M100 czy GW-M5610 dostępne są już w bardzo przystępnych cenach. Porównując zegarki można zauważyć, że rozwiązania z zakresku automatycznej kalibracji czasu dostępne są w zasadzie w każdym rodzaju zegarka – w elektronicznym, analogowym czy elektroniczno-analogowym.