Zegarki G-Shock są to wyjątkowe czasomierze nie tylko ze względu na rozbudowane funkcje czy kształty, ale również z uwagi na różnorodność kolorów. W ofercie marki znajdziemy oczywiście zegarki, w których dominującym kolorem jest czerń ale również takie kolory jak zielony, czerwony, żółty czy niebieski. Pomimo, iż istnieje przeświadczenie, że G-Shock to męska marka a jej odpowiednikiem jest Baby-G kierowany do kobiet, znajdziemy w niej czasomierze również w kolorze różowym – mowa tu chodziażby o serii SRJ – Men in Sunrise Purple.

Kolejną rzeczą, która zdecydowanie wyróżnia G-Shocki na tle konkurencji jest to, że zdecydowaną większość możemy samodzielnie modyfikować wymieniając bezel czy pasek na te, w innym kolorze. Dzięki takiemu działaniu możemy nie tylko odświeżyć swój zegarek ale również poniekąd cieszyć się nim jak nowym nabytkiem.

Jednak odnosząc się do kolorystyki, niewątpliwie świetnym posunięciem było wprowadzenie do oferty zegarków G-Shock wzoru moro, który w mniejszym czy większym stopniu się w nich pojawia. Powszechnie wiadomo, że motyw moro głównie stosowany jest przez producentów odzieży outdoorowej i jednocześnie pożądany przez miłośników takiej aktywności. Nic więc dziwnego, że to właśnie ten producent zegarków zdecydował się na wprowadzenie takich rozwiązań i zaprezentowanie G-Shock moro.

Co to jest moro i kiedy powstało?

Uznaje się, że określenie moro odnosi się do drobnego wzoru na tkaninie, które w wyniku dynamicznego połączenie kolorów ma zadanie maskujące. Najczęściej kojarzy się z kolorem oliwkowej zieleni, jednak z biegiem lat zaczęto stosować dodatkowo kolor szary, brązowy czy czarny. Maskujący wzór kojarzy się głównie z wojskiem i aktywnością na świeżym powietrzu, której towarzyszy wykonywanie działań o charakterze zadaniowym. Przypuszcza się, że określenie moro zostało zaczerpnięte z języka hiszpańskiego ale zasadnym jest traktowanie tego określenia jako ?materiał odzieżowy roboczo-ochronny. Na stronach poświęconych tematyce militarnej możemy również znaleźć informację, iż pierwszy mundur na którym zastosowano wzór moro, został zaprezentowany w 1968 roku. Zastąpiono wówczas bardzo popularny kamuflaż określany jako deszczyk, który prezentowany był jako małe kreski na zielonej tkaninie. Można jednoznacznie stwierdzić, że praktyczność to określenie, które idealnie odnosi się do takiej kolorystyki i świetnie sprawdza się również w zegarkach casio G-Shock moro.

Na przestrzeni ostatnich lat w ofercie japońskiego producenta znajdziemy różne odsłony moro G-Shock. Są to modele różniące się od siebie nie tylko pod względem funkcji czy rodzaju ale również ceny.

Do najbardziej popularnych i rozpoznawanych serii casio G-Shock moro możemy zaliczyć dwie:

– Men in Camouflage (CMJ), oznaczające w wolnym tłumaczeniu Mężczyźni w kamuflażu. W tej serii zaprezentowano następujące modele:

  • GW-9400CMJ-3ER Rangeman – w tym casio moro zastosowano kolorystykę, która zdecydowanie najbardziej wpisywała się w kanony przedmiotowego pojęcia. Bezel był w kolorze ciemnej zieleni z napisami w kolorach czarnym i pomarańczowym, co świetnie zgrywało się z akcentami w tych samych kolorach na tarczy/wyświetlaczu. Pasek natomiast posiadał kamuflaż stworzony dzięki zastosowaniu trzech odcieni koloru zielonego
  • GW-9300CM-1ER Mudman – ten zegarek g shock moro charakteryzuje się tym, że trudno w tym wypadku jednoznacznie określić kolor – przeważa niebieski wpadający w szarości a kolor paska dodatkowo przełamany został elementami moro w kolorze czarnym.
  • GF-8250CM-2ER Frogman – prym w tym modelu wiódł zdecydowanie wyróżniający się kolor niebieski. Bezel był w jednolitym odcieniu niebieskiego a wzór kamuflażu na pasku tworzyły kolory niebieski, błękitny i czarny. Zresztą Frog jako męski zegarek moro prezentował się wyśmienicie.

– Master in Desert Camouflage (DCJ) odnoszące się do zegarków Master of G zaprezentowanych w kolorach pustynnych. W tej serii Casio postawiło również na najbardziej rozbudowane w tamtym czasie pod kątem posiadanych funkcji czasomierze G-shock. Tutaj jednak kolorystyka wzoru moro została ujednolicona i wszystkie niżej wymienione modele charakteryzowały się bezelami w kolorze czarnym z paskami i napisami w kolorze piaskowym – taki G-Shock męski moro posiadał kamuflaż tworzony przez odcienie brązu i beżu:

  • GW-9400DCJ-1ER Rangeman
  • GW-9300DC-1ER Mudman
  • GWG-1000DC-1A5ER Mudmaster

Jednak Casio ma to do siebie, że myśli o każdym potencjalnym użytkowniku swoich czasomierzy. Wyżej wymienione serie charakteryzowały się tym, że uwzględniono w nich topowe modele G-Shock, a co za tym idzie również kosztowne. Ponieważ zastosowanie kamuflażu w tych wytrzymałych czasomierzach spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem ze strony użytkowników, Casio poszło o krok dalej i zaprezentowało już bardziej popularne modele z tym wzorem. Do G-Shock moro zaliczyć możemy chociażby modele z serii stricte cyfrowej:

  • GD-120CM-5ER oraz GD-120CM-8ER. Te odsłony są wyjątkowe, ponieważ kamuflaż w obu przypadkach wchodzi na szkiełko zegarka. To płynne przejście wzoru z bezela na szkiełko wygląda bardzo atrakcyjnie tworząc jednolitą całość.
  • GD-X6900TC-5ER, GD-X6900MC-5ER i GD-X6900MC-7ER. Tutaj przekrój zastosowanych kolorów począwszy od łamanej bieli, poprzez beż czy brąz. Warto zaznaczyć, iż akurat ten zegarek moro posiadał kamuflaż w różnych zestawieniach kolorystycznych. Niestety nie wszystkie są już łatwo dostępne. Sprawdź dostępne warianty na Timetrend.pl

Jeżeli ktoś szuka sportowego zegarka G-Shock moro a wymogiem jest, aby czasomierz posiadał wskazówki i był w niewygórowanej cenie, może sięgnąć chociażby po poniższe modele:

  • GA-100CM-5AER – tutaj podobnie jak w serii GD-120 wzór moro okala cały zegarek a negatywowy wyświetlacz z wartościami wyświetlanymi w kolorze zieleni stanowią idealne uzupełnienie całości.
  • GA-100CF-1A9ER – w tym modelu kamuflaż powstał w wyniku połączenia zieleni, brązu i czerni i widoczny jest wyłącznie na tarczy. Bezel i pasek są koloru czarnego. Natomiast kolor złoty, którym pokryte zostały wskazówki i indeksy stanowi idealne uzupełnienie.
  • GA-700CM-3AER / 2AER / 8AER – ten wyjątkowo masywny zegarek moro to kamuflaż aż w trzech zupełnie różnych odsłonach. Kolory dominujące to odpowiednio: ciemno zielony / niebieski wpadający w granat / szary. Należy zaznaczyć, że w tych kolorach zaprojektowano również elementy tarcz, wskazówek czy wartości wyświetlanych na wyświetlaczach. Tylko w wersji 8AER zastosowano wyświetlacz pozytywowy.

Co ważne, wyżej wymienione modele są aktualnie dostępne w oficjalnej dystrybucji i nie powinniśmy mieć problemów z ich zakupem.

Ale to wszystko było i rodzi się pytanie – czy w najnowszych odsłonach zegarków znajdziemy G-Shock moro? Odpowiedź to oczywiście TAK. W aktualnej ofercie japońskiego producenta znajdziemy co najmniej cztery modele, w których w mniejszym czy większym stopniu zastosowano ten wzór.

Zacznijmy może od jednej z najnowszych odsłon popularnych kostek i modelu

  • DW-5610SUS-5ER – w tej odsłonie pięćdziesiątki szóstki kamuflaż znajdziemy na szkiełku, który okala wyświetlacz. Kolory, których użyto dla tej wersji to zieleń, brąz i beż. Wydawać by się mogło, że tak niewielki element specyficznego ubarwienia na czasomierzu mniejszych rozmiarów nie będzie zauważalny. Jednak dwukolorowy bezel w kolorze czerni i beżu w połączeniu z parcianym paskiem koloru czarnego tworzą idealną całość. Jest to połączenie prostoty, wygody i klasyki i żaden fan marki nie przejdzie obok niego obojętnie.

Poszukiwacze najnowszych rozwiązań technicznych mogą pochylić się nad modelem z serii Octagon, który jako nowość G-Shock moro pojawił się w odsłonie serii wzmacnianej włóknem węglowym – Carbon Core Guard:

  • GA-2100SU-1AER – ten Oak G-Shock posiada standardowy można by rzec kamuflaż wyłącznie na górnej części bezela. Jednak w połączeniu z wszechobecną czernią i pomarańczowym napisem G-SHOCK na tarczy tworzy spójną całość. Zatem prostota i modny styl w jednym.

Na koniec zostawiamy dwa modele z tzw. górnej półki. Są to:

  • Casio Specials Camo Edycja limitowana G-Shock moro GMW-B5000TCM-1ER – jedna z najnowszych ale i najdroższych kostek, które do tej pory zostały zaprezentowane. Koperta i bransoleta tego czasomierza została wyprodukowana z tytanu – jednego z najtrwalszych i najlżejszych materiałów stosowanych w produkcji zegarków. Powierzchnia metalu pokryta została powłoką Diamond Like Carbon (DLC – powłoka diamentowa), która w wyjątkowy sposób chroni te elementy przed wszelkiego rodzaju zarysowaniami czy uszkodzeniami. Dodatkowo szkiełko szafirowe, zasilanie ogniwem słonecznym czy kalibracja czasu na dwa sposoby (MultiBand 6 i Bluetooth) czynią z tego czasomierza wyjątkowy egzemplarz.

  • MTG-B1000DCM-1AER to limitowana edycja określana jako zegarek moro Exclusive Metal Twisted G Camo Bluetooth Sync Radio Solar. W tym czasomierzu koperta i bransoleta odlana została z wytrzymałej stali szlachetnej. Elementy te zostały pokryte powłoką, która dzięki procesowi platerowania jonowego (IP – Ion Plating) charakteryzuje się wysoką odpornością na wytarcia. Szkło szafirowe, Tough Solar oraz kalibracja czasu drogą radiową (MultiBand 6) oraz przez Bluetooth (G-Shock Connected) są wyjątkowymi atutami tego stricte analogowego czasomierza. 

 

W tych dwóch topowych modelach wzór kamuflażu tworzony jest przez kropki o trzech różnych rozmiarach: małym średnim i dużym przy pomocy lasera.

Zatem jak widać japoński producent dość regularnie raczy nas wyjątkowymi czasomierzami G-Shock moro z motywem szeroko pojętego kamuflażu. Oczywiście w historii tych zegarków można znaleźć zapewnie inne odsłony znanych modeli, które wpisują się w ten obraz.