Zegarki G-Shock charakteryzują się szerokim wachlarzem dostępnych modeli, zróżnicowanych z uwagi na wiele elementów jak funkcje czy chociażby wygląd. Do jednego z takich elementów zaliczyć można również sposób ich zasilania. Doskonale wiemy, iż mogą to być tzw zwykłe baterie litowe czy srebrowe lub baterie – akumulatory wielokrotnego ładowania. O bateriach już było, dlatego dziś skupimy się na akumulatorach wielokrotnego ładowania, które wraz z panelem słonecznym tworzą bardzo zaawansowaną technologię pozwalającą w zasadzie na bezobsługowe i długotrwałe użytkowanie zegarków G-Shock wyposażonych w takie rozwiązanie.

Tough Solar czyli zasilanie energią słoneczną

Zacznijmy od samego określenia Tough Solar – jest to stworzony przez Casio wysoce zaawansowany system, którego dwoma głównymi elementami są panel solarny oraz akumulator często określany mianem baterii wielokrotnego ładowania.

Panel solarny jest zróżnicowany pod względem wyglądu i usytuowania. W zegarkach analogowych lub analogowo-cyfrowych najczęściej znajduje się pomiędzy modułem a transparentną tarczą i swoim wyglądem przypomina rodzaj folii. W zegarkach cyfrowych natomiast stanowi najczęściej element zespolony z kopertą. Niewątpliwie wynika to z budowy poszczególnych modeli zegarków G-Shock. Komórki solarne są na tyle małymi elementami, iż tak naprawdę bez problemu mogą zostać umiejscowione w dowolnym miejscu konstrukcyjnym zegarka. Pokazuje to tylko, jak zaawansowaną technologią dysponuje Casio. Działanie panela słonecznego polega na wychwytywaniu różnego rodzaju światła (słonecznego i sztucznego), które przekształcane jest w energię przekazywaną do akumulatora o dużej pojemności. Akumulator oszczędza nadmiar energii, która jest uwalniana gdy tarcza czy wyświetlacz zegarka znajdą się w ciemności – czyli miejscu, gdzie panel solarny nie ma możliwości wychwytywania światła. Bardzo istotnym jest fakt, iż system Tough Solar nie wymaga ingerencji ze strony użytkownika. Zegarki posiadające to rozwiązanie automatycznie aktywują do pracy zmagazynowaną energię i samoczynnie ładują się również przy ekspozycji na działanie nawet najsłabszego źródła światła.

Tough Solar – jak działa?

Drugim elementem tego systemu jest akumulator. W zegarkach G-Shock wyposażonych w Tough Solar jest to guzikowa bateria wielokrotnego ładowania oznaczona symbolem CTL1616F. Posiada ona dwie niebywale istotne cechy, które umieszczone zostały przez producenta w karcie-specyfikacji produktu. Chodzi o zakres temperatury pracy, który zarówno dla ładowania i rozładowywania wynosi od -20°C do +60°C oraz ilość cykli ładowania i rozładowania. Producent zakłada, iż żywotność akumulatora wynosi aż około 100 cykli, w których następuje jego całkowite rozładowanie do 100% (Dead battery).

Te elementy sprawiają, że przy prawidłowym użytkowaniu zegarków G-Shock wyposażonych w system Tough Solar, użytkownik może w zasadzie zapomnieć o wymianie baterii nawet do 10-15 lat. Przypomnijmy tylko, że prawidłowe użytkowanie polega głównie na noszeniu zegarka w taki sposób, aby nie znajdował się zbyt często pod rękawem, blokując w ten sposób dostęp do światła.

Należy wskazać, iż wbrew panującym poglądom, zegarek G-Shock zasilany ogniwem słonecznym możemy kupić w naprawdę przyzwoitej kwocie. Do modeli, po które najczęściej sięgają początkujący użytkownicy zaliczamy GW-M5610 czy  jako modele stricte cyfrowe. W przypadku G-Shocków solarnych ze wskazówkami będzie to model GAW-100 dostępny również w kilku wersjach kolorystycznych.

 

Kiedy najlepiej zdecydować się na G-SHOCK z technologią Tough Solar?

Tough Solar to system, który pożądany jest przez użytkowników we wszystkich zegarkach G-Shock, które wyposażone są w liczne funkcje czy sensory. Mimo iż koszt wymiany standardowej baterii nie jest wygórowany i nie powinien stanowić zbyt dużego obciążenia dla budżetu użytkownika, najczęściej wybierane są jednak zaawansowane technicznie G-Shocki z zasilaniem solarnym. Jest to oczywiście jak najbardziej zasadne, szczególnie w sytuacji, w której użytkownik będzie ponadprzeciętnie używał wszystkich dostępnych w zegarku funkcji.

Od ponad czterech lat prowadzę pierwszy w kraju kanał poświęcony zegarkom G-Shock www.youtube.com/matejmatejgshock i widzowie bardzo często pytają jak długo zegarek będzie działał bez dostępu do światła. Taka informacja zawarta jest zawsze na końcu instrukcji obsługi zegarka G-Shock wyposażonego w zasilanie ogniwem słonecznym. Producent zaznacza, że generalnie czas pracy takiego zegarka z akumulatorem naładowanym do 100 % swojej pojemności przy jednoczesnym braku dostępu do światła wynosi od 5-7 miesięcy. Wskazuje tutaj ilość i rodzaj użytych funkcji, które zostały uwzględnione przy przeliczaniu tego czasu, zaznaczając jednocześnie, że częste używanie podświetlenia (light oraz autolight) jest tym czynnikiem, który w decydujący sposób prowadzi do szybszego rozładowania baterii. Zawsze wyjaśniam, że ten czas 5-7 miesięcy absolutnie nie oznacza, że po tym okresie należy dokonać wymiany akumulatora. Podkreślam, że zegarek będzie działał prawidłowo właśnie w takim czasie, bez dostępu do światła. A każde wystawienie tarczy czy wyświetlacza na słońce lub światło sztuczne, automatycznie powoduje rozpoczęcie procesu ładowania akumulatora, który otrzymuje niejako nowe życie. Warto zaznaczyć, iż w instrukcjach obsługi znajdziemy również informację, mówiącą o przybliżonym czasie wystawienia zegarka na światło, jaki jest wymagany każdego dnia, aby wygenerować wystarczającą ilość energii dla jego normalnego dziennego działania. Taki czas jest zbliżony we wszystkich solarnych G-Shockach i w zależności od warunków oświetlenia wynosi:

5 minut – jeżeli G-Shock wystawiony jest na bezpośrednie działanie słońca w słoneczny dzień (ok. 50 000 luksów);

24 minuty – zegarek ładujemy w słoneczny dzień za oknem (wewnątrz pomieszczenia, co jest równe ok. 10 000 luksów);

48 minut – dotyczy to ładowania zegarka za oknem w pochmurny dzień (ok. 5 000 luksów);

8 godzin – dla ładowania światłem sztucznym w warunkach domowych czy biurowych (ok. 500 luksów).

Funkcja Power Save

Bardzo przydatną i jednocześnie nieodzowną funkcją zegarków G-Shock wyposażonych w system Tough Solar jest funkcja Power Save. System zaprojektowany przez Casio dostarcza rozwiązań, które zapewnią działanie takiego czasomierza przez naprawdę długi czas. Funkcja Power Save to inaczej funkcja oszczędzania energii. Najczęściej to użytkownik decyduje o tym, czy ona jest aktywna czy nie, natomiast producent zaleca jej jednokrotne aktywowanie. Dzięki temu w określonych godzinach (najczęściej pomiędzy godziną 22 a 6) zegarek przechodzi w tryb oszczędziania energii – zwany często trybem uśpienia. W większości G-Shocków zastosowano jakby dwie fazy oszczędzania energii:

1 faza polega na odmierzaniu czasu w tle –  funkcje są aktywne, jednak w cyfrowych G wygaszany jest wyświetlacz i widoczny jest tylko pulsacyjnie migający skrót PS (Power Save). W tych wyposażonych we wskazówki natomiast, sekundowa zatrzymuje się na godzinie 12. Eliminuje się w ten sposób elementy, które w sposób ciągły korzystają ze zgromadzonej energii.

2 faza polega na pozostawieniu aktywnej tylko głównej funkcji odmierzania czasu, dezaktywując wszystkie pozostałe – wyświetlacz jest całkowicie wygaszony a wszystkie wskazówki ustawiają się na godzinie 12. Użytkownik musi tylko pamiętać, żeby pozostawić zegarek w trybie odmierzania czasu (Time keeping) lub w niektórych modelach czasu światowego (World Time), co umożliwi uruchomienie funkcji oszczędzania energii.

Jak wywołać zegarek z takiego trybu uśpienia? Można to zrobić na trzy sposoby:

– wystarczy użyć dowolnego przycisku,

– wystawić zegarek na działanie światła,

– wykonać ruch ręki w kierunku twarzy w taki sposób, jak byśmy chcieli uruchomić funkcję autopodświetlenia autolight.

Zatem Casio G-Shock solarny, zasilany ogniwem słonecznym sprawdzi się w zasadzie w każdej sytuacji i polecany jest przede wszystkim osobom, które pragną korzystać ze wszystkich funkcji zegarka w nieograniczony sposób. Takie rozwiązanie sprawdzi się na pewno podczas wszelkiego rodzaju podróży czy ekspedycji, co często związane jest z brakiem dostępu do serwisu czy zakupu i wymiany baterii we własnym zakresie.