Znaleźliśmy się w trudnych czasach, w których COVID-19 sparaliżował życie na całym świecie. Informacje, które są przekazywane przez służby sanitarne od samego początku zawierają informacje, z których wynika, że podstawowa ochrona opiera się głównie na dbaniu o higienę. Jest to niezmiernie istotne, gdyż z informacji udostępnionych na rządowym portalu wynika, iż chorobotwórcze drobnoustroje mogą znajdować się na powierzchni rzeczy, które wykorzystujemy w codziennym życiu – w tym oczywiście również zegarków. Wiemy, iż niezbędnym dla życia i namnażania wirusa jest żywy nosiciel. Nie zmienia to jednak faktu, iż wirusy potrafią przetrwać również poza żywym organizmem i w ten sposób się namnażać. Oczywiście to, jak długo przetrwają uzależnione jest nie tylko od warunków zewnętrznych, takich jak temperatura, wilgotność czy nasłonecznienia ale również od rodzaju powierzchni, która zostanie skażona.  Zgodnie z dostępnymi informacjami, COVID-19 może przetrwać do 3 godzin w formie aerozolu, do 24 godzin na powierzchni kartonowej i aż do 72 godzin na stali nierdzewnej lub plastiku. Szczególnie dwa wymienione jako ostatnie elementy bezpośrednio wiążą się z koniecznością dezynfekcji naszych czasomierzy. Zegarki G-Shock posiadają najczęściej elementy wykonane właśnie ze stali nierdzewnej oraz tworzyw sztucznych (poliuretan) i żywicy. Można założyć, że dbając o higienę i stosując wytyczne Ministerstwa Zdrowia nie powinniśmy się obawiać, że nasz zegarek będzie źródłem zakażenia, jeżeli tylko myjąc dokładnie ręce mydłem przez 30 sekund zdejmiemy zegarek i po dokładnym umyciu rąk, w taki sam sposób umyjemy naszego G-Shocka. Pamiętajmy, że powinniśmy to robić za każdym razem, gdy wracamy do domu, zawsze przed posiłkiem, po wydmuchaniu nosa, kaszlu lub kichaniu.

Zapytacie, czy można zegarki dezynfekować środkiem dezynfekującym ? Jak najbardziej, producent zaleca użycie miękkiej ściereczki lub chusteczki nasączonej środkiem dezynfekującym o zawartości alkoholu powyżej 60%, lecz poniżej 70%.

Pamiętajmy, iż aby dezynfekcja zegarka była skuteczna, najlepiej przygotować sobie zdezynfekowaną podkładkę, na którą będziemy mogli odłożyć nasz zegarek po zakończeniu czynności.

 Zatem wystarczy nasączyć ściereczkę/chusteczkę taki właśnie środkiem i zacząć dezynfekcję zegarka od szkiełka, trzymając zegarek kciukiem i palcem wskazującym za górną i dolną część bezela. W dokładny sposób przecieramy szkiełko, z dokładnością przemywając je w miejscu łączącym bezel ze szkiełkiem.

 

Następnie w taki sam sposób chwytamy zegarek nieco niżej – kciuk i palec wskazujący opieramy na pasku, tuż pod linią bezela. Umożliwi nam to dokładne przetarcie bezela oraz przycisków w naszym G.

Następnie trzymając zegarek odwracamy go szkiełkiem do dołu, krótszą część paska chwytamy palcami wskazującym i środkowym, kciukiem natomiast odchylamy dłuższą część paska. W taki oto sposób mamy możliwość dokładnego przetarcia dekla naszego G-Shocka.

Następnie nasz chwyt przenosimy całkowicie na krótszy element paska, dezynfekując dokładnie jego dłuższy element.

Po tej czynności kciukiem i palcem wskazującym chwytamy za sprzączkę i dokładnie przecieramy krótszą część paska.

Na sam koniec ściskamy nasączoną ściereczką/chusteczką pasek przy sprzączce, puszczamy uchwyt sprzączki i ostrożnie przesuwamy zaciśniętą ściereczkę ku górze, obejmując w końcowej fazie sprzączkę zegarka.

Teraz możemy odłożyć nasz zegarek na przygotowanej podkładce. Pamiętajmy, że jeżeli zmuszeni jesteście zdjąć zegarek poza domem, lepiej schować go do kieszeni aniżeli kłaść na powierzchniach (stolik, biurko, lada sklepowa) co do których nie jesteście pewni czy zostały zdezynfekowane.

Ponieważ mamy do czynienia z największymi twardzielami wśród zegarków, możemy również wyprać naszego G. Producent dopuszcza pranie zegarków w temperaturze do 40 °C z zastosowaniem wirowania do 1200 obrotów.