GA-2100 Octagon G-Shock to bardzo popularny zegarek. Najcieńsza koperta w historii marki stała się niepodważalnym atutem tego modelu, a liczne wersje kolorystyczne umożliwiają jego użytkowanie zarówno przez młodzież, kobiety oraz mężczyzn. Pomimo faktu, iż GA-2100 posiada dość prosty w obsłudze moduł, zdarza się jednak, że pojawiają się problemy z jego ustawieniem. Jak ustawić godzinę w GA-2100? Jak ustawić datę w GA-2100? Jak zmienić ustawienie DST w GA-2100? – to pytania, które dość często pojawiają się wśród użytkowników. Jak zatem wyglądają ustawienia GA-2100?

Timekeeping mode – podstawowy tryb pracy zegarka

Timekeeping mode to podstawowy tryb pracy zegarka, który pozwala na odczyt podstawowych danych, którymi najczęściej są czas, data i dzień tygodnia. Moduł GA-2100 posiada numer 5611 i umożliwia on użytkownikowi sprawdzenie również strefy czasowej z poziomu Timekeepingu. GA-2100 wyposażono w cztery przyciski, które służą do ustawień i obsługi funkcji tego modelu. Na bezelu znajdują się opisy umożliwiające identyfikację ich podstawowej funkcjonalności. Po lewej stronie koperty są to oznaczenia ADJUST dla lewego górnego przycisku oznaczonego w instrukcji obsługi jako A, a także MODE dla lewego dolnego – odpowiada mu litera C. Prawa strona to LIGHT dla górnego przycisku oznaczonego jako B oraz START dla dolnego z oznaczeniem D w instrukcji obsługi. Octagon posiada wskazówki godzinową i minutową, wyświetlacz podzielony na część górną i dolną oraz wskazówkę subtarczy odpowiedzialną za wskazywanie dnia tygodnia.

Będąc w trybie Timekeepingu użytkownik może sprawdzić strefę czasową dla czasu domowego – służy do tego przycisk ADJUST, którego krótkie wciśnięcie powoduje wyświetlenie skrótu miasta lokalnego w górnej części wyświetlacza – PAR dla naszej lokalizacji. Standardowo wyświetlacz wskazuje upływające sekundy – dolna część wyświetlacza, a także miesiąc i dzień miesiąca lub godzinę – tej zmiany dokonuje się poprzez krótkie użycie przycisku START.

ADJUST-SET tryb ustawień GA-2100

Tryb ustawień GA-2100 uruchamia się poprzez dłuższe przytrzymanie przycisku ADJUST – na wyświetlaczu pojawi się migający napis SET, słyszalny będzie krótki sygnał dźwiękowy – należy wówczas zwolnić przycisk ADJUST, co spowoduje wejście w tryb ustawień GA-2100.  Wskazówki przesuną się na godzinę 1 umożliwiając swobodny odczyt wartości z wyświetlacza. W górnej jego części przewija się nazwa miasta czasu domowego Home Time – w naszym przypadku będzie to PARIS. Prawe przyciski umożliwiają zmianę miasta czasu domowego – GA-2100 umożliwia wybór 1 z 48 miast na świecie. Używając przycisku MODE przechodzimy do kolejnych opcji. Następną jest wybór DST – w zależności od tego czy aktualnie obowiązuje czas letni czy zimowy,  prawym przyciskiem START wybieramy DST ON / OFF. Kolejnym ustawieniem, które pojawia się po użyciu przycisku MODE jest format wyświetlania czasu: 12 lub 24 godzinny – zmiany dokonujemy przyciskiem START.  Kolejne użycie lewego dolnego przycisku pozwala na przejście do ustawienia godziny – zaczynamy od sekund.  Użycie przycisku START w pierwszych 29 sekundach powoduje ich wyzerowanie. Od 30 sekundy zmienia się również wskazanie minut o jedną do przodu.

MODE i przechodzimy do ustawienia godziny w GA-2100 – zmiany dokonuje się prawymi przyciskami: START zmienia godzinę o jedną do przodu, LIGHT o jedną do tyłu. Dokładnie w taki sam sposób po użyciu lewego dolnego przycisku dokonuje się ustawienia minut.  MODE pozwala na przejście do ustawienia roku, następnie miesiąca i dnia miesiąca – w tym przypadku również posługujemy się prawymi przyciskami.  

Kolejnym ustawieniem jest zdefiniowanie dźwięku przycisków – czy dźwięk ma być słyszalny KEY♪czy wyciszony MUTE – oczywiście wyboru dokonujemy prawym dolnym przyciskiem START. Ostatnim ustawieniem do którego poprowadzi nas przycisk MODE jest wybór długości podświetlenia. W górnej części wyświetlacza przewijał się będzie napis LIGHT, a w dolnej pojawi się wartość 1 lub 3 w zależności od aktualnego ustawienia. START zmienia to wskazanie, a oznacza ono podświetlenie przez 1,5 sekundy dla wartości 1 i przez 3 sekundy dla wartości 3.

Należy pamiętać, że pozostawienie zegarka w trybie ustawień bez dokonywania żadnych zmian przez użytkownika spowoduje wyście z trybu ustawień po upływie 3 minut.

Korekta położenia początkowego wskazówek

Korekta położenia początkowego wskazówek w GA-2100 jest niezwykle istotną funkcją, o której użytkownicy często zapominają lub w ogóle nie przywiązują do niej uwagi. Przypomina się dopiero w momencie, gdy pojawi się problem wskazywania różnego czasu przez wskazówki i wyświetlacz. Co zrobić gdy wskazówki pokazują inną godzinę niż wyświetlacz? Po pierwsze należy przejść do trybu Timekeeping. Następnie należy użyć przycisku ADJUST ale zdecydowanie dłużej niż w przypadku ustawień SET. Przycisk ADJUST należy trzymać wciśnięty tak długo, aż na wyświetlaczu pojawi się napis H.SET a następnie migający napis SUB. Wskazówki godzinowa i minutowa przesuną się na pozycję godziny 2, a wskazówka subtarczy przesunie się w tryb zerowy, którym jest oznaczenie niedzieli SU. Jeżeli w trybie Timekeepingu wskazówka subtarczy nie trafia centralnie w oznaczenie dnia tygodnia, lub zegarek wskazuje błędny dzień tygodnia, należy przeprowadzić korektę i prawymi przyciskami ustawić wskazówkę w miejscu zerowym SU.

Następnym krokiem jest użycie przycisku MODE, co spowoduje przejście do korekty położenia wskazówek godzinowej i minutowej – na wyświetlaczu pojawi się migająca wartość 0:00 a wskazówki powinny ustawić się na godzinie 12. Jeżeli tak się nie stanie, prawymi przyciskami korygujemy ich położenie – muszą znajdować się na godzinie 12. Warto zaznaczyć, iż wskazówka godzinowa przesuwa się za minutową – nie ma tu opcji osobnego ustawienia każdej ze wskazówek po kolei. Przytrzymując dłużej jeden z prawych przycisków uruchamiamy szybką pracę wskazówek, dzięki czemu przesuwają się one znacznie szybciej. Zatrzymanie szybkiego ruchu następuje poprzez krótkie użycie jednego z tych przycisków. Przycisk ADJUST kończy korektę, a wskazówki wracają do wskazywania poprawnego czasu i dnia tygodnia.