Marka G-Shock to rozpoznawane na całym świecie zegarki japońskiego producenta, które nieodzownie kojarzą się z ponadczasową wytrzymałością, jakością i funkcjonalnością.

G-Shock to nie tylko zegarki zadaniowe naszpikowane sensorami, czy sportowe G-Squady. To także casualowa – bardzo rozbudowana seria G-Steel czy stricte analogowe Exclusive Metal Twisted G-Shock. Przysłowiowa wisienka na torcie to w końcu również seria Premium G-Shock MRG, która niedawno obchodziła 25 lecie istnienia, uhonorowane limitowaną edycją MRG Hana-Basara MRG-B2000BS-3A.

Pan-G na przestrzeni ostatnich lat

Od kilku lat G-Shock prezentuje stricte analogowe MRG. Zdecydowanie na obecną chwilę ta seria Premium G-Shock kojarzona jest głównie ze wskazówkami i w miarę potężną kopertą. Oczywiście wyjątek stanowił MRG-B1000, którego z uwagi na mniejsze wymiary koperty i zdecydowanie cieńszą bransoletę, zaliczono do Mid-Size MRG, czyli G-Shocka o średniej wielkości koperty. Jednak gdyby cofnąć się nieco w czasie okazałoby się, że jeszcze kilkanaście lat temu, ekskluzywne modele MRG były stricte cyfrowymi czasomierzami. Podobnie zresztą G-Shocki MTG, które obecnie kojarzone są głównie z analogowymi modelami G-Shocka, a które obok MRG stanowią najwyższej jakości czasomierze.

Przykładem cyfrowego MRG mogą być chociażby takie modele jak:

MRG-100T – pierwszy w pełni metalowy G-Shock MRG, który pojawił się 13 lat po zaprezentowaniu pierwszego G-Shocka DW-5000C.  MRG-100T to screwback na tytanowej bransolecie, wyposażony w sferyczne szkiełko, z detalami które do dziś przykuwają uwagę fanów marki. Napis MR-G widoczny w górnej części przedniego panelu oraz grawer na boku z jednej strony bransolety, w skromny sposób informowały o wyjątkowości zegarka. Oznaczenie MR-G pojawiło się również na dekielku, który chroniony był dodatkowym buforem w celu zabezpieczenia modułu przed wszelkimi wstrząsami. Zamknięty w okrągłej kopercie moduł umożliwiał użytkownikowi korzystanie z takich funkcji jak: 24 godzinny stoper, 24 godzinny timer, Multi-alarm z sygnalizacją pełnej godziny, oraz niebiesko-zielone elektroluminescencyjne podświetlenie.

MRG-110 to model, który pojawił się w tym samym czasie – w odróżnieniu od wersji 100T, charakteryzował się kopertą wpisaną w kwadrat.

MRG-220T – to zdecydowanie bardziej dopracowany wizualnie model, który ukazał się w 1998 roku. Używając pojęcia – bardziej dopracowany – mam na myśli bardziej nowoczesny, który bez najmniejszego problemu wpasowałby się w prezentowane obecnie modele G. Na pierwszy przysłowiowy rzut oka wyglądem przypomina serię DW-6900, a może nawet bardziej GM-6900. Bransoleta w tym modelu wyglądała również bardziej nowocześnie, co sprawiało, że MRG-220T całościowo prezentował się naprawdę wyśmienicie.

Kolejnym przykładem stricte cyfrowego zegarka Premium G-Shock MRG może być Frogman. Tak – Frogman: MRG-1100, którego premierę datuje się na 1999 rok. To historyczne wręcz połączenie dwóch – najbardziej nietuzinkowych i zarazem wzbudzających kontrowersje modeli. MRG-1100 również posiadał tytanową bransoletę, zakręcany dekiel i sferyczne szkiełko. Napis Frogman zobowiązuje, zatem moduł 2036 posiadał takie funkcje nurkowe jak: pomiar czasu nurkowania Diving Time i zapis czasu nurkowania Log Data. Na zakręcanym dekielku widniało logo serii Frogman w postaci nurkującej żaby, natomiast napis MRG widoczny był na przednim panelu w miejscu godziny 12. Warto zaznaczyć, iż w pozycji godziny 6 również znajdował się napis Frogman Diver?s 200 m.

Warto zaznaczyć, iż G-Shock pokusił się o wyprodukowanie kilku wersji MRG, w których wskazówki połączono z wyświetlaczami. Jednym z najbardziej popularnych modeli był MRG-7600D-1BJF dedykowany na rynek japoński. Akurat ten czasomierz należy już do bardziej zaawansowanych technologicznie modeli. Znajdziemy w nim zasilanie ogniwem słonecznym Tough Solar, szafirowe szkiełko czy radiową kalibrację czasu. Połączenie wskazówek z wyświetlaczami zapewniało zdecydowanie większą funkcjonalność w porównaniu do analogowych wersji. Użytkownik otrzymał możliwość korzystania z takich funkcji jak chociażby Czas Światowy, Stoper, Timer, Alarm czy wskaźnik poziomu naładowania akumulatora. Do takich cyfrowo-analogowych MRG zaliczamy takie modele jak MRG-130TR czy MRG-1200T REVMAN.

MRG-B5000 – powrót do korzeni

1 marca 2022 r. w Tokio, Casio Computer Co. Ltd ogłosiło wprowadzenie na rynek nowego modelu flagowej serii Premium G-Shock MRG. Jest nim model MRG-B5000, który jako pierwszy G-Shock z tej serii bezpośrednio nawiązuje do pierwszego G-Shocka DW-5000C.

MRG-B5000 to swego rodzaju uhonorowanie kolekcji Premium G-Shock. Ten nowy model stanowi wyjątkowe połączenie już nie historii Japonii jako takiej, lecz historii marki G-Shock, przenosząc w ten sposób DNA pierwszego niezniszczalnego czasomierza w nowy wymiar. Dla użytkowników, którzy przyzwyczaili się do stricte analogowych G-Shock MRG, takie posunięcie ze strony producenta może okazać się nie lada zaskoczeniem. Jednak jak widać na zaprezentowanych wyżej przykładach, stricte cyfrowe MRG pojawiały się już w latach wcześniejszych, jednak nigdy nie były tak blisko pierwszego modelu G-Shocka.

MRG-B5000 to charakterystyczny – prostokątny kształt koperty, który jednak wykonany został w niepowtarzalny sposób. Tytanowy bezel składa się aż z 25 różnych elementów, które określone zostały przez producenta jako nowy system ochrony modułu: Multi-Guard. Nowa struktura posiada elementy amortyzujące właśnie w zaprojektowanym wizjonerskim bezelu. Takie rozwiązanie ma nie tylko znaczenie o charakterze konstrukcyjnym – użycie tylu osobnych elementów umożliwiło również poddanie każdego z nich wyjątkowej obróbce, co przekłada się na niespotykany dotąd, dopieszczony pod każdym względem wygląd.

MRG-B5000 to znana już forma i kształt jednak w zupełnie nowej odsłonie. Obok nowoczesnego zaprojektowania całej konstrukcji, G-Shock pokusił się o zastosowanie nowych materiałów:

COBARION – z niego wykonany jest bezel. Jest to materiał posiadający około czterokrotnie większą twardość od czystego tytanu oraz lśniący połysk porównywany z platyną.

Bransoleta wykonana jest ze stopu tytanu o oznaczeniu DAT55G – jest on około trzy razy twardszy od czystego tytanu i wysoce podatny na obróbkę, dzięki czemu jest odporny na zarysowania, na długo zachowując piękne lustrzane wykończenie.

Powłoka TiC – Titanium Carbide – węglik tytanu, to właśnie ona pokrywa bezel, kopertę i bransoletę MRG-B5000. Zastosowanie takiego wykończenia jest gwarantem szlachetnego wyglądu i chroni elementy przed zarysowaniem.

Nowy MRG to oczywiście screwback, którego bransoleta zachowała charakterystyczne zapięcie bransolety zabezpieczające przed przypadkowym otwarciem.

Pierwsze wersje MRG-B5000

G-Shock zapowiedział dwie odsłony nowego G-Shock Premium:

MRG-B5000D – srebro i satyna w najczystszej postaci.

MRG-B5000B – czerń i złoto zapewniają wyjątkowo luksusowy wygląd.

Na przednim panelu, w dolnej jego części widnieje napis MRG. Znajdziemy na nim również charakterystyczny znaczek Shock Resist oraz oznaczenia wskazujące przede wszystkim na główne funkcje Premium jak Tough Solar, Bluetooth czy Multiband 6. Jest jeden element, którego zabrakło w nowości – brak napisu MRG na bransolecie może powodować pewnego rodzaju niedosyt, szczególnie w odniesieniu do wcześniejszych cyfrowych modeli. Jednak z drugiej strony to może być celowy zabieg producenta – siła tkwi w prostocie – dodatkowe oznaczenia są niepotrzebne, gdyż wykonanie MRG-B5000 oraz użyte materiały od razu informują o nietuzinkowym i ekstrawaganckim czasomierzu.

MRG-B5000 – sprawdzona funkcjonalność.

MRG-B5000 to sprawdzona funkcjonalność, z którą użytkownicy mieli już do czynienia w modelach GMW-B5000. Jakby nie było, GMW-B5000 to na obecną chwilę najbardziej zaawansowane kostki  w historii marki, zatem jeżeli G-Shock sięgnął już po DNA marki w postaci prostokątnej koperty, moduł GMW-B5000 wydaje się być sprawdzonym i trafnym wyborem.

Znajdziemy tutaj zatem takie funkcje jak: zasilanie ogniwem słonecznym Tough Solar, System  Bluetooth, Multiband 6, World Time z dostępem do 39 miast w 39 strefach czasowych, 24 godzinny stoper mierzący czas z dokładnością do 1/100 sekundy – przez pierwsze 60 minut, 24 godzinny timer, 5 alarmów dziennych z sygnalizacją pełnej godziny, funkcję oszczędzania energii czy w pełni zaprogramowany do 2099 roku kalendarz.

Warto zaznaczyć, iż system Bluetooth współpracuje z dedykowaną aplikacją CASIO WATCHES. Jest to element, który ułatwia obsługę zegarka, jego ustawienie ale również nadaje zupełnie nowej funkcjonalności w zakresie alarmów czy czasu światowego.

Pobierz aplikację CASIO WATCHES

Nowość dla prawdziwych Fanów

MRG-B5000 jest niewątpliwie w miarę szokującą propozycją G-Shocka. Szokującą z uwagi na zmianę nie tylko koncepcji – powrót do cyfrowego MRG po latach dominacji analogowych modeli, ale również wielkości zegarka. Z jednej strony kultowy kształt kostki gwarantuje wyjątkowy komfort użytkowania, z drugiej strony może okazać się przeszkodą dla osób o zdecydowanie większym obwodzie nadgarstka. Dla jednych to nadal kostka, kojarzona głównie z GMW-B5000. Dla innych to kwintesencja marki – to historia przeniesiona do teraźniejszości. To koncepcja, która pozwala na absolutne oddzielenie marki G-Shock od innych marek zegarkowych. To w końcu jedna w swoim rodzaju forma, która jednoznacznie i definitywnie określa ten wyjątkowy zegarek.

Dostępność MRG-B5000

Model MRG-B5000D w kolorze srebrnym z powłoką TiC w polskiej dystrybucji dostępny jest od 21-03-2022 – i będzie można kupić go w sieci sklepów TIME TREND i  na Timetrend.pl. Model MRG-B5000B do sprzedaży wchodzi oficjalnie 28-03-2022r.