1983 rok i pierwszy G-Shock DW-5000C dał początek pięknej historii wstrząsoodpornych zegarków trwającej po dziś dzień. Obecnie znajdujemy się w końcówce roku i lada moment wkroczymy w rok 2023 tak istotnie ważny dla marki G-Shock. Japoński producent będzie bowiem obchodził 40 lecie G-Shock. Pierwsze informacje o wybranych modelach sygnowanych logiem czterdziestej rocznicy już się pojawiły i obecnie czekamy na ich dostępność u autoryzowanego dystrybutora. Można założyć, iż jest to dobry znak dla fanów marki – zwiastuje bowiem dużą ilość rocznicowych modeli, jaką przygotował dla nas producent.

Dwa topowe modele w pierwszym dropie

Dwie pierwsze mega gorące nowości na 40-lecie to specjalnie przygotowane wersje dwóch topowych modeli, które w ostatnim czasie pojawiły się w ofercie producenta zegarków G-Shock. Mowa o Metal Twisted G-Shock MTG-B3000 oraz GWG-2000 Mudmaster. Oczywiście modele rocznicowe tworzące serię Flare Red G-Shock posiadają indywidualne numery referencyjne, a są nimi odpowiednio MTG-B3000FR-1AER i GWG-2040FR-1AER. Samo określenie Flare Red G-Shock odnosi się motywu rozbłysku słonecznego i intensywnie płonącej czerwieni towarzyszącej temu zjawisku. Seria Flare Red jest pierwszą, która w tak namacalny sposób przenosi do realnego świata efekty płonącej materii. Niepowtarzalna wytrzymałość @absolutetoughness wyrażona została poprzez przywołanie dynamicznej energii wraz z intensywnością ciepła rozbłysków słonecznych w postaci warstwy z włókna szklanego, zawierającej fluorescencyjne cząstki. Co więcej, owe fluorescencyjne cząstki znalazły się również na elementach bezela wykonanych z kutego karbonu. Oczywiście tak wykonane zegarki wyglądają oszałamiająco. A najlepszym jest fakt, iż nie znajdziemy dwóch takich samych egzemplarzy z identycznym wzorem fluorescencyjnych cząstek.

Flare Red G-Shock to również wykorzystanie koloru różowego złota pokrytego powłoką IP, którą znajdziemy na oringu bezela oraz metalowych częściach zegarka w postaci przycisków, koronki, sprzączki i szlufki. Na uwagę zasługują również tarcze – panele solarne, na których nadrukowano wzór inspirowany rozbłyskami słonecznymi. Projekty wyglądają bardzo spójnie i dynamicznie i stanowić będą nie lada kąsek dla fanów marki.

Stalowa kostka w limitowanej edycji

Mając w ofercie model GMW-B5000 ogromnym błędem byłoby niewykorzystanie potencjału tak wspaniałego G-Shocka. Edycja na 40 lecie jest oczywiście edycją limitowaną – do opracowania tego rocznicowego projektu G-Shock zaprosił do współpracy artystę graffiti, którym jest Eric Haze. Kariera tego wybitnego projektanta rozpoczęła się już w 1970 roku czyniąc go niejako pionierem sztuki graffiti. Poza szerokim zaangażowaniem w uliczną kulturę hip hopu, od ponad 20 lat Eric Haze koncentruje swoją uwagę na odzieży i sztuce. Artysta zaprojektował logo upamiętniające 40 rocznicę marki G-Shock, które ozdabia dekiel rocznicowej kostki. Grafika autorstwa Erica Haze ozdabia również bransoletę tego modelu. Podstawę stanowi czarna powłoka IP, na której laserowo wygrawerowano wzory kropek, które odtwarzają przygotowaną przez artystę grafikę. Zastosowano tutaj kombinację małych, średnich i dużych kropek tworzącą wrażenie cieniowania tonalnego na wszystkich elementach bransolety. Rocznicowa stalowa kostka otrzymała oznaczenie GMW-B5000EH-1.

Rui Hachimura upamiętnia 40 rocznicę marki

40 lecie istnienia marki G-Shock upamiętnione zostało trzecim już projektem powstałym we współpracy z pierwszym Japończykiem, który został wybrany w pierwszej rundzie draftu NBA i w 2019 roku zasilił drużynę Washington Wizards. Wybitny gracz to oczywiście Rui Hachimura. Tym razem podstawę dla stworzenia limitki stanowił model DW-6900, którego dokładny numer referencyjny to DW-6900RH-2 Rui Hachimura limited edition. W tym rocznicowym modelu dominuje biel i błękit, które stanowią odzwierciedlenie pasma górskiego Tateyama stanowiącego symbol rodzinnej prefektury gracza NBA. Na panelu przednim tego klasyka nadrukowano kontury mapy pasma górskiego Tateyama. Imię i nazwisko zawodnika umiejscowiono w górnej części panelu, tuż nad trzema okrągłymi wyświetlaczami będącymi cechą charakterystyczną modelu DW-6900. Logo Hachimury „Black Samurai” jest wygrawerowane laserowo na deklu. Umieszczono je również na wyświetlaczu, lecz jest widoczne dopiero podczas uruchomienia podświetlenia EL backlight.

Super Mario G-Shock

Ostatnim modelem, który stanowi element pierwszych propozycji rocznicowych zegarków G-Shock jest DW-5600SMB-4 Super Mario Bros G-Shock. Ten niepowtarzalny G-Shock powstał we współpracy z firmą Nintendo Co., Ltd, która w 1985 roku zaprezentowała grę SUPER MARIO BROTHERS na Nintendo© Family Computer™ będącym znakiem towarowym Nintendo Co., Ltd. Gra odniosła niebywały sukces sprzedając się w ponad 400 milionach egzemplarzy na całym świecie. Na przestrzeni lat świat obserwował zmieniający, ewoluujący wręcz świat wirtualny. Nie bez znaczenia wydaje się być tutaj wybór modelu  – DW-5600SMB-4 to genialny w swej prostocie moduł, który idealnie nadaje się do odzwierciedlenia przygód nieustraszonego bohatera gry z 1985 roku. Na pasku rocznicowego modelu znajdziemy nadruk przedstawiający nieustraszonego hydraulika. Bezel i panel przedni wykonane są w charakterystycznych dla gry kolorach – czerwonym jak bohater gry i niebieskim odnoszącym się do etapów gry. Zielona skorupa Koopa Troopa nadrukowana została na szkiełku. Największy smaczek DW-5600SMB-4 widoczny jest dopiero po użyciu podświetlenia. Na ekranie LCD pojawia się postać Mario zdobywająca 1UP. Umieszczenie jej centralnie nad skorupą Koopa Troopa na szkiełku, to kultowy ruch gry, który dostępny jest na przysłowiowe zawołanie.

Limitowany Frogman na 30 lecie

Tak, to nie jest błąd. W 40 rocznicę istnienia marki G-Shock wypada również 30 rocznica debiutu zegarków z serii Frogman. Zatem model GW-8230B-9A jest niesamowitym dodatkiem dla kolekcjonerów i fanów marki. Producent postawił na uhonorowanie modelu DW-8200B-9A, który w 1995 roku sprzedał się błyskawicznie zaraz po premierze. Edycja na 30 lecie serii wyposażona została w tytanową zakręcaną kopertę, podświetlenie LED oraz zasilanie ogniwem słonecznym Tough Solar. W górnej części wyświetlacza znajdziemy fazy księżyca i wykres pływów morskich, tak znany i lubiany z modelu GWF-1000. Ciekawostką i być może najważniejszym elementem GW-8230B-9A jest fakt, iż jest to model, który jako pierwszy wykorzystuje przyjazną dla środowiska biomasę użytą do wykonania paska i bezela. Owa biomasa wykonana jest z odnawialnych zasobów organicznych, takich jak olej rycynowy i kukurydza. Jest to mały, lecz jakże znaczący gest w czasach walki o środowisko naturalne.