Klasyka zegarków Casio G-Shock zamknięta została w kopercie o prostokątnych kształtach, do której japoński producent bardzo często wraca, prezentując coraz to nowsze odsłony popularnych kostek.

W 1983 roku przełomem było zaprezentowanie zegarka odpornego na ekstremalne warunki, który posiadał stoper, timer i alarm oraz w podstawowym trybie wyświetlał godzinę i datę. Dalszy postęp i zastosowanie nowych technologii było oczywiste, jednak nikt wtedy nie mógł przewidzieć, że 35 lat później Casio zaprezentuje model, który nie tylko będzie posiadał zasilanie ogniwem słonecznym i automatyczną kalibrację czasu, ale również będzie łączył się z urządzeniem zewnętrznym, które umożliwi niespotykane dotąd rozwiązania. I tak w kwietniu zaprezentowane zostały dwie odsłony najbardziej zaawansowanej do tej pory kostki – były to modele GMW-B5000D-1 oraz GMW-B5000TFG-9.

Doskonale wiemy, że bez względu na kolorystykę czy zastosowane materiały, jeżeli główne oznaczenie dowolnego modelu Casio G-Shock jest niezmienne, to wszystkie jego odsłony posiadają identyczne funkcje. Z uwagi na ogromne zainteresowanie serią GMW-B poniższa recenzja G-Shock GMW-B50000G-2ER zapewne okaże się pomocna dla osób zainteresowanych tym wyjątkowym czasomierzem.

GMW-B5000G-2ER trafił do nas w standardowym opakowaniu do którego przyzwyczaiło nas Casio  czyli kartonik i puszka. Jednakże puszka jest zdecydowanie wyższa od tych, w których dostarczana jest większość standardowych zegarków G-Shock.

W środku oczywiście komplet dokumentów,  oryginalna książeczka/instrukcja i starannie zapakowany w torebkę foliową zegarek Casio G-Shock GMW-B5000G 2ER. Zaznaczmy, że oficjalny dystrybutor do każdego zakupionego czasomierza załącza instrukcję obsługi w języku polskim. Dla bardziej wymagających użytkowników w sieci dostępne są filmy instruktażowe opisujące funkcje i działanie większości zegarków  największa ilość zaprezentowana została na platformie youtube przez MatejMatejGshock.

Zanim jeszcze całkowicie rozpakujemy czasomierz, od razu uwagę przyciąga niebieski stalowy bezel. Warto zaznaczyć, że ten element wykonany jest ze stali nierdzewnej pokrytej powłoką IP (Ion Plating), która charakteryzuje się wysoką odpornością na ścieranie. Dodatkowo wykończony jest w wysokim połysku, co powoduje, że każdy nawet najmniejszy blask z otoczenia jest niemal wychwytywany przez lustrzaną powłokę, tworząc niepowtarzalny obraz mieniącego się bezela.
Dopiero po wyjęciu zegarka z opakowania zdajemy sobie sprawę, że G-Shock GMW-B5000G-2ER to wyjątkowy czasomierz, którego nie można określić mianem standardowej kostki. Nie tylko niebieski bezel wykoanany jest ze stali nierdzewnej, ale również koperta zegarka. Doskonałym uzupełnieniem jest zakręcany dekiel – takie rozwiązanie zarezerwowane jest wyłącznie dla wybranych modeli Casio G-Shock.

Dzięki zastosowaniu stalowych elementów GMW-B5000G-2ER jest cięższy od klasycznych kostek, natomiast zastosowany w tej wersji elastyczny pasek z tworzywa powoduje, że ten czasomierz stanowi świetną propozycję dla osób, które szukają cięższego zegarka lecz niekoniecznie na bransolecie.

3459 to oznaczenie modułu, do którego najważniejszych elementów zaliczamy zasilanie ogniwem słonecznym oraz kalibrację czasu na dwa sposoby: drogą radiową – GMW-B5000G-2ER posiada Multiband 6 i Wave Ceptor oraz za pomocą systemu Bluetooth – jednak do wykorzystania tego systemu niezbędna jest aplikacja G-Shock Connected zainstalowana na urządzeniu zewnętrzym typu smartphone. Jak każdy czasomierz Casio wyposażony w rozwiązanie Tough Solar, GMW-B5000G-2ER posiada możliwość wprowadzenia zegarka w stan oszczędzania enerii Power Save, potocznie określany stanem uśpienia. Warto zaznaczyć, że przy włączonej opcji Power Save ON, zegarek atuomatycznie przełącza się w stan uśpienia oszczędzając energię, jeżeli tylko spełnione są następujące warunki: czasomierz pozostawiony jest w ciemnym pomieszczeniu pomiędzy 22:00 a 6:00 przez godzinę lub 6-7 dni i nie jest pozostawiony w trybie alarmu, stopera i timera.
Wyjątkowym rozwiązaniem, które zastosowane zostało w tym modelu jest możliwość ustalenia formatu wyświetlania daty ( M.DD lub DD.M) oraz wyboru głównego języka spośród 6 dostępnych (angielski, hiszpański, francuski, niemiecki, włoski i rosyjski) – niestety na obecną chwilę brakuje języka polskiego.

GWM-B5000-2ER to stalowy G-Shock, w którym mamy szybki dostęp do pięciu ulubionych miast na świecie, natomiast bez użycia aplikacji G-Shock Connected czasomierz oferuje dostęp do 39 stref czasowych na całym świecie.
Oczywiście nie mogło zabraknąć rozwiązań, do których Casio przyzwyczaiło swoich Klientów. Stalowy G-Shock został wyposażony w:
– 5 alarmów (jeden alarm z funkcją drzemki) wraz z sygnalizacją pełnej godziny (SiG).
– Stoper mierzący czas w zakresie do 23 godzin, 59 minut i 59 sekund z możliwością pomiaru czasu dzielonego oraz dwóćh finiszów. Do pierwszej godziny pomiaru wyświetlane są wartości z dokładnością do setnych ( minuta/sekunda/setne), następnie z dokładnością do sekundy (godzina/minuta/sekunda),
– Timer umożliwiający odliczanie czasu w zakresie od 24 godzin do 1 sekundy.
Bardziej wymagający użytkownicy mogą skorzystać z rozwiązań dostarczonych przez zaawansowany system Bluetooth współpracujący z dedykowaną aplikacją G-Shock Connected. Aby korzystać z tego nowoczesnego rozwiązania należy najpierw zainstalować aplikację na smartfonie oraz sparować ze sobą urządzenia – zegarek i telefon.

Instalacja aplikacji jest bardzo intuicyjna w obsłudze a zainstalowany przewodnik umożliwia korzystanie z funkcji czasomierze w zasadzie bez konieczności zapoznania się z papierową instrukcją obsługi. Należy zaznaczyć, że w aplikacji mamy dostęp do kilku modeli zegarków G-Shock i parując ze sobą urządzenia należy wskazać czasomierz, który aktualnie chcemy połączyć z telefonem.
Komunikacja między urządzeniami jest wyjątkowo prosta – zegarek nawiązuje połączenie z telefonem przy użyciu dosłownie jednego przycisku. Dzięki temu mamy dostęp do wszystkich funkcji tego zaawansowanego czasomierza. Z poziomu aplikacji nie tylko możemy ustawiać alarmy czy timer ale mamy również możliwość ustalenia tzw. przypominaczy na konkretny dzień – możemy wprowadzić ograniczoną liczbę znaków w formie tekstu, który w trybie godziny będziemy mogli wyświetlić – tekst będzie się przewijał na wyświetlaczu. Standardowo data wyświetlana w trybie godziny oddzielona jest kropką. Gdy nadejdzie dzień ustawionego przypomnienia kropka będzie migać, przypominając nam o zaplanowanym wydarzeniu. Dodatkowo w tym dniu w zupełnie inny sposób widoczne będzie uruchomione podświetlenie – dodatkowa dioda w innym kolorze będzie podświetlać wyświetlacz.
Istotnym elementem, który obecnie zarezerwowany jest wyłącznie dla zegarków Casio G-Shock wyposażonych w system Bluetooth jest dostęp do 300 miast na świecie. Po skonfigurowaniu aplikacji pojawi się rówież możliwość wyboru miasta Warszawy.

Na uwagę zasługuje również automatyczna kalibracja czasu poprzez Bluetooth, która przeprowadzana jest automatycznie 4 razy dziennie (0:30, 6:30, 12:30, 18:30) – wystarczy aby w telefonie uruchomiony był Bluetooth, aplikacja G-Shock Connected działała w tle i urządzenia znajdowały się blisko siebie (wg producenta urządzenia oddalone od siebie nawet na 2 metry będą łączyły się bez najmniejszego problemu) aby przeprowadzać automatyczną kalibrację. Warto zaznaczyć, że każdorazowe połączenie urządzeń koryguje wskazanie czasu w zegarku. Należy podkreślić, że kalibracja poprzez Bluetooth możliwa jest zatem na trzy sposoby.
Pierwszym jest automatyczne łączenie 4 razy na dobę wg ustalonego harmonogramu.
Drugi sposób to dłuższe przytrzymanie dedykowanego przycisku w zegarku, dzięki czemu urządzenia łączą się umożliwiając dokonywanie ustawień w aplikacji.

Trzeci sposób kalibracji poprzez Bluetooth kryje w sobie dodatkowe rozwiązanie – pobranie czasu następuje poprzez krótsze przytrzymanie dedykowanego przycisku, co jednocześnie skutkuje zapisaniem punku na mapie (w aplikacji) i jego współrzędnych, dzięki czemu możemy stworzyć mapę zapisanych przez nas punktów.
Dociekliwi zapytają – a co z kalibracją czasu poprzez Multiband 6 i Wave Ceptor? Należy wyjaśnić, że do momentu sparowania urządzeń czasomierz korzysta wyłącznie z tego sposobu. Lecz dodatkowo, gdyby po sparowaniu urządzenia nie miały do siebie jednak dostępu – po upływie 24 godzin od od ostatniego połączenia urządzeń zegarek podejmie nocną próbę kalibracji czasu drogą radiową.
Ale to nie wszystko. Zastostosowanie nowoczesnych rozwiązań pozwala również na szukanie telefonu. Dokładnie taka funkcja również znalazła się na wyposażeniu GMW-B5000G-2ER, dzięki czemu przy użyciu jednego przycisku możemy uruchomić funckję Phone Finder – po krótkiej chwili od użycia przycisku telefon uruchamia głośny dźwięk, który oczywiście wcześniej można zdefiniować w aplikacji. Jeżeli tylko urządzenia nie znajdują się zbyt dalego od siebie, funkcja pozwala na odnalezienie naszego telefonu.
Przedstawione wyżej rozwiązania mogą jedynie przybliżyć funkcjonalność tego wyjątkowego czasomierza. GMW-B5000G-2ER to połączanie stylu i funkcjonalności przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnej wygody tak kompatybilnego czasomierza. Należy pamiętać, że korzystanie z podstawowych funkcji tego G-Shocka możliwe jest oczywiście bez konieczności używania systemu Bluetooth oraz instalacji aplikacji na smartfonie. Mamy jednak nadzieję, że niniejsza recenzja ukazała korzyści płynące z wykorzystania nowoczesnych rozwiązań.

 

Zainteresował Cię model GMW-B500? Sprawdź dostępne kolory TU.