G-Shock to ikona stylu, jakości ale przede wszystkim wytrzymałości. O ile moduł zegarka chroniony jest w taki sposób, że w zasadzie niemożliwym jest uszkodzenie go podczas użytkowania, o tyle pasek to ten element, który jest najbardziej narażony na zniszczenie. Pasek jest częścią, która najwięcej pracuje a dodatkowo podczas codziennych czynności nie zwracamy na niego szczególnej uwagi. Może zdarzyć się tak, w wyniku niefortunnych zdarzeń ulegnie uszkodzeniu i trzeba będzie go wymienić. Ale konieczność wymiany może wynikać również ze zużycia tego elementu, lub po prostu z chęci wymiany na inny kolor. Bez względu na motyw, warto poznać najważniejsze szczegóły związane z jego wymianą.

Jak zatem wymienić pasek w G-Shock’u? Generalnie tak jak w przypadku wymiany paska w każdym innym czasomierzu należy się do tego przygotować.

Najważniejszą rzeczą, od której powinniśmy zacząć jest dokładne sprawdzenie sposobu montażu paska w naszym zegarku. Od tego zależeć będzie jakie narzędzia będziemy musieli przygotować. Należy również przygotować miejsce pracy. Z uwagi na to, że szkiełko zegarków G-Shock jest najczęściej osadzone wystarczająco głęboko, miękka podkładka sprawdzi się tutaj wyśmienicie i w zupełności zabezpieczy bezel zegarka przed ewentualnymi otarciami.

Zegarki G-Shock charakteryzują się tym, że w zależności od modelu pasek montowany może być na trzy sposoby.

Pierwszym w z nich jest montaż za pomocą teleskopów jest on najczęściej spotykany w najbardziej popularnych G-Shockach (GA-100, GW-M5610, GD-100) i nie wymaga posiadania szczególnych narzędzi mały płaski śrubokręt w zupełności powinien nam wystarczyć. Teleskop jest to pewnego rodzaju stalowa rurka, w środku której znajduje się ruchoma część pracująca na zasadzie sprężyny. Sprężynka rozpycha ruchomą część, dzięki czemu teleskop nie wypada z mocowań paska. Bardzo ważny jest dobór teleskopów właściwej wielkości, co zapobiegnie wypięciu się paska z koperty. Oczywiście jeżeli wymiana umożliwia zastosowanie/przełożenie dotychczasowych mocowań to oczywiście możemy ponownie z nich skorzystać. Jeżeli jednak mamy wątpliwości czy te same części mogą zostać ponownie użyte, warto zamówić je w serwisie lub dokonać zakupu u miejscowego zegarmistrza. Należy pamiętać, ze nieumiejętne założenie paska czy uszkodzenie teleskopu nie jest podstawą do reklamacji.

Sprawdź zegarki GA-140

Zatem na wcześniej przygotowanym miejscu pracy kładziemy zegarek na bezelu kierując dekielek w kierunku twarzy. Dzięki temu mamy swobodny dostęp do mocowań. Pamiętajmy aby nie zapinać paska, w innym przypadku jego wymiana nie będzie należała do najłatwiejszych. Płaski śrubokręt wkładamy w szczelinę pomiędzy pasek a mocowanie w kopercie (jest ona naprawdę bardzo wąska) i z wyczuciem przesuwamy go w kierunku przeciwległego uchwytu. Jeżeli czynność wykonamy poprawnie zauważymy, że ruchoma część teleskopu wsunie się na odpowiednią głębokość w teleskop co umożliwi uniesienie tej części paska ku górze. Następnie w prosty sposób należy wyjąć pasek wraz z drugą częścią z uchwytów koperty. W zależności od potrzeby stosujemy dotychczasowe teleskopy bądź nowe umieszczając je w otworach paska. Jedną część z wystającym teleskopem umieszczamy w uchwycie, natomiast drugą musimy w analogiczny sposób niejako wsunąć do rurki za pomocą śrubokręta i wsunąć pasek na swoje miejsce. Jeżeli cały zabieg zakończy się powodzeniem, wymianę należy uznać za zakończoną. Dla pewności radzimy z umiarkowaną siłą pociągnąć za każdą końcówkę paska, sprawdzając w ten sposób poprawność zamocowania.

Drugi ze sposobów, który możemy zaobserwować w takich modelach jak np. G-9300 Mudman czy GW-9400 Rangeman polega na zastosowaniu wkrętów, które z zewnętrznej strony wkręca się w pasek. Tutaj jedynym i w zasadzie niezbędnym narzędziem będzie wkrętak wykonany ze stali Cr-V z końcówką krzyżową PH o rozmiarze 0. Bardzo często na wkrętaku będzie widniało oznaczenie końcówki jako CRV PH0. Im dłuższy uchwyt wkrętaka tym łatwiej będzie nam wykręcić wkręty.

Zatem wymiana paska w takim zegarku polega na wykręceniu wkrętów, po jednym z każdej strony (po dwa na każdą część paska), umieszczeniu nowego paska w odpowiednim miejscu i ponowne wkręcenie wkrętów. Najczęściej na każdym wkręcie znajdziemy delikatną podkładkę, która powinna pozostać na swoim miejscu, zwróćmy na to szczególną uwagę. Pamiętajmy, że aby uniknąć uszkodzeń nie należy dokręcać wkrętów z nadmierną siłą.

Wymiana paska w G-Shock’u może wiązać się również z koniecznością posiadania klucza imbusowego 2,5 mm. Powszechnie uznaje się, że ten trzeci sposób mocowania jest rozwiązaniem przyjętym dla droższych zegarków Casio G-Shock takich jak seria Gravitymaster czy Mudmaster. Przy takiej wymianie stosujemy takie same zasady jak przy wkrętach krzyżakowych. Czyli aby przeprowadzić wymianę należy wykręcić wkręty imbusowe (po dwa na każdą część paska), wymienić pasek i ponownie wkręcić imbusy. W tym wypadku należy również pamiętać, aby nie dokręcać śrubek ze zbyt dużą siłą.

Zobacz kolory GG-B100

Sprawdź G-SHOCK Rangeman

Różnorodność tych wyjątkowych czasomierzy japońskiego producenta gwarantuje również różnorodność użytych pasków. Należy pamiętać, że nie każdy pasek będzie odpowiedni do naszego zegarka. Przed zakupem należy zatem upewnić się, jaką część należy kupić.

Dla przykładu możemy podać chociażby zestawienie modeli z serii Gravitymaster GPW-1000 z GW-A1100 czy Mudmaster GWG-1000 z GG-1000.

W pierwszym przypadku paski jak i bransolety różnią się końcowymi elementami. Koperta GPW-1000 zawiera jakby w swojej budowie element stały, który wystaje poza kopertę, przez co pasek czy bransoleta musi posiadać zakończenie mocowania w kształcie litery U. W GW-A1100 z kolei właśnie ten wystający element jest częścią paska, co zdecydowanie uniemożliwia naprzemienne stosowanie.

 

W przypadku wymienionych modeli z serii Mudmaster różnica wynika chociażby z przycisku podświetlenia, który w modelu GWG-1000 umieszczony jest centralnie w dolnej części koperty pasek posiada wyprofilowaną końcówkę uwzględniającą właśnie przycisk podświetlenia. Model GG-1000 natomiast nie posiada dodatkowego przycisku Light i można powiedzieć, że pasek zakończony jest w standardowy sposób.

Widzimy zatem, że wymiana paska w G-Shock’u nie wymaga szczególnych umiejętności. Wystarczy odrobina determinacji, cierpliwości oraz posiadanie odpowiednich lecz nie koniecznie specjalistycznych narzędzi. Jednak satysfakcja jaką przyniesie nam samodzielne działanie jest nieoceniona.